Кілька десятиліть День Перемоги і парад в честь нього стає головним пропагандистським святом РФ. Саме тут виправдовують вбивства живих заради памʼяті померлих. Цього року в багатьох містах Росії парад відмінено, проте, допустити цього в Москві не могли. Як все пройшло і чому це більше нагадувало первістка поразки, далі в статті.
29-й
Перші кілька років після розпаду Радянського Союзу Росія не проводила Парад Перемоги на Кремлівській площі, але з 1995 традицію відновили.
Цього року захід закрили для публіки, тому росіяни могли дивитись на військових та техніку на держканалах. Підготовка йшла дуже швидко, плани змінювалися, до останнього моменту залишався ризик повної відміни. Проте, відмінити – означало б признати, що в країни все йде шкереберть, якщо навіть “святе свято для всієї Росії”, як сказав Медведєв, не можна проводити.
Офіційні високопосадовці-іноземці
По списку персон, які погодились відвідати Парад, можна відслідковувати найближчих політичних партнерів РФ. Це:
- Президент Таджикістану;
- Президент Казахстану;
- Премʼєр-міністр Вірменії;
- Президент Киргизії;
- Президент Узбекістану;
- Президент Білорусі;
- Президент Туркменістану.
Антирекорди
Парад Перемоги 2023 увійде в історію як антирекордсмен одразу по кількох напрямкам:
- Кількість учасників. В ньому було задіяно лише 8 тис людей – це найменша кількість військових за останні 15 років.
- Кількість частин. Не всі обʼєднання, які були задіяні минулого року, зараз могли дозволити собі парадні марші. Наприклад, 4-а танкова дивізія понесла значні втрати на Харківському напрямку восени минулого року і досі не змогла відновитися.
- Відсутність авіації. Авіашоу завжди було “родзинкою” параду на Красній площі. Але не цьогоріч. Відсутність літальної техніки пояснили атакою дронів на Кремль, яка відбулась за 100 м від трибуни Президента Росії.
- Танк-сирота. Великої кількості гусеничної техніки теж не було. Зʼявився лише один танк Т-34, який скоріше можна вважати музейним експонатом, адже він був основною танковою одиницею часів Другої світової війни.
- Падіння цікавості. За даними Парад Перемоги в цьому році подивилась найменша за останні 15 років кількість користувачів інтернету та телеглядачів.
Сталість є
Єдине, в чому цьогорічний парад не відрізнявся від інших, це пропаганда. Путін в промові накидав низку кліше:
- Захід спровокував збройний конфлікт;
- західний світ знищує традиційні цінності нормальних людей, щоб насадити норму пограбувань і насильств;
- Україна – розмінна монета, вона нікому не потрібна.
Судячи з динаміки, Парад Перемоги зовсім втратив свою актуальність. Цікаво, чи відбудеться в Росії ще хоч один такий захід.