Використання західної зброї проти цілей у Росії вже давно є предметом суперечок між Україною та її партнерами. Водночас Вашингтон не бачить порушення узгоджених обмежень у наступі на територію Росії.
Під час боїв у Курській області Росія заявила, що обстріляла кілька західних бронетранспортерів, таких як німецький Marder.
У прикордонному з Росією Курському районі четвертий день після раптового вторгнення українських військ тривають бої. Російські збройні сили, які опинилися у незвичайній ролі захисника на власній території, кажуть, що завдають українцям значних втрат. Але відбити раптовий напад їм поки що не вдалося.
Українська сторона продовжує мало говорити про наступ. Однак у четвер радник президента Володимира Зеленського заявив Washington Post, що українська армія взяла в полон сотні російських солдатів.
Напад на військовий транспорт
В українському наступі також використовується західна військова техніка. Це посилює дискусію щодо їх використання проти цілей у Росії. У п’ятницю вранці з’явилися зображення колони з чотирнадцяти російських військових транспортних засобів, знищених в Курській області. Кожна з машин може перевозити близько трьох десятків військових. Зазначається, що атака була здійснена з американської ракетної установки Himars.
Українські завоювання на курщині
Колона була знищена на дорозі в бік містечка Рильськ, до якого намагалася просунутися частина українських підрозділів. Ймовірно, російських солдатів направили в район бойових дій як підкріплення. Однак неможливо незалежно перевірити, скільки жертв спричинив напад і яка система зброї була фактично використана.
Німецькі куниці та американські Страйкери
Вже поширювалися фотографії американських і німецьких бронетранспортерів Stryker і Marder, які нібито брали участь у наступі на Курськ. Без прямого підтвердження присутності американських військових технологій на російській території, речниця Держдепартаменту заявила в четвер, що таке розгортання відповідає умовам американської допомоги в озброєнні. Україна вживає заходів для захисту від атак з території Росії.
Голова Комітету з оборони німецького Бундестагу Маркус Фабер з FDP також не бачить проблеми у використанні німецької зброї на території Росії, як він пояснив медіагрупі Funke. Однак поки в Берліні не хочуть коментувати, чи відповідає це офіційній позиції уряду і чи консультувався Київ перед наступом з Німеччиною.
Застосування ракет великої дальності залишається табу
Сфера застосування західної зброї вже кілька місяців є предметом суперечок між Україною та її партнерами. Беззаперечно, що Україна має право атакувати військові цілі в Росії відповідно до міжнародного гуманітарного права. Як дві найважливіші проблеми, Вашингтон і Берлін виправдовували свою незгоду передусім побоюванням подальшої ескалації, яка може призвести до прямої конфронтації між НАТО та Росією.
Лише після російського наступу на Харків у травні цього року США та Німеччина змінили свою позицію .
Росія тижнями скупчувала війська біля кордону та готувалась до нападу. Але в українських захисників були зв’язані руки, поки російські військові фактично не перетнули кордон.
Відтоді директива полягає в тому, що західні технології можна використовувати на російській території, якщо існує безпосередня загроза нападу. Українські дії на Курщині свідчать про певну широту у трактуванні Києвом цих вимог.
Початкове обмеження виключно на прикордонну територію Харкова, очевидно, більше не діє. Однак використання зброї великої дальності, як-от ракет Atacms, проти цілей у глибині Росії все ще заборонено. Про це знову наголосив американський Держдепартамент у четвер.
Однак, як це часто буває в цій війні, ця червона лінія здається дещо штучною і не висіченою в камені. Реакція Москви на український наступ на російську землю, який донедавна вважався немислимим, підсилює це враження. Фактично потенціал ескалації Росії, яка вже веде війну з півмільйонним військом, обмежений, окрім ядерного варіанту.
Атака безпілотників за фронтом
Україні іноді вдається завдавати ударів далеко за лінією фронту за допомогою власних технологій озброєння. У п’ятницю ввечері атака безпілотника на Липецький військовий аеропорт спровокувала вибух на складі боєприпасів. Зазначається, що велика кількість плануючих бомб КАБ-500 була знищена. Липецьк розташований майже за 300 кілометрів від території України. Минулого тижня українці знищили склад боєприпасів ще одного військового аеропорту за допомогою дронів біля Морозовська на півдні Росії.