Вихід Росії із зернової угоди був гучним, хоча й передбачуваним кроком. Але на цьому справа не завершилася. Навпаки, вона лише набирає обертів.
Причини, які назвала РФ
Росія заявила, що основні причини, які змушують її діяти таким чином, наступні:
- загроза українських мін в акваторії;
- використання водного коридору як шляху для доставки військової зброї.
Доказів цього Кремль не надав.
Київ відреагував
Україна запропонувала продовжити експорт зерна без участі РФ. Наприклад, для цього можна використовувати територіальні води Болгарії та сусідньої Румунії. Відповіддю на це стала російська погроза знищувати будь-чиї кораблі, якщо вони прямують до українських портів.
Що далі
Вже через добу після припинення зернової угоди росіяни почали обстрілювати залізничні шляхи, які ведуть в Європу. Мета полягає в тому, щоб унеможливити транспортування товару альтернативними методами, найголовніший з яких – залізна дорога.
Паралельно зруйнували частину портових конструкцій, які необхідні для транспортування зерна та олії. В тому числі росіяни задіяли дещо нове: раніше вони перешкоджали транспорту, а тепер знищують і саме зерно.
Чи є надія?
Ситуація має два основні наслідки:
- Україна втрачає свій основний ресурс;
- світ не отримує критичну сировину.
Також протягом трьох діб продовжуються масивні бомбардування українських територій.
Ситуацію прокоментував верховний представник ЄС Жозеп Боррель. Він впевнений, що відповідь на ці дії мусить бути одна – збільшення систем ППО, які надають Україні. Він готує пропозицію щодо цього через Європейський фонд миру.
Питання зернового коридору наразі стосується не лише України, але і сотень мільйонів людей по всьому світу.