Напередодні в західноафриканській країні Габон група військових усунула законно обраного президента Алі Бонго, розпустила вищий законодавчий орган, заборонила діяльність політичних партій та громадських організацій, а також повністю закрила кордони із сусідніми державами. Лідер бунтівників, полковник сухопутних військ Ульріх Манфумбі заявив, що причиною повалення влади стала нездатність Бонго запобігти майбутній економічній катастрофі. Світова громадськість, включаючи деяких українських політиків, сприйняла ситуацію, що склалася в
Габоні, “з тривогою і стурбованістю”.
Чому? Здавалося б, просто. Донедавна Габон вважався однією із відносно стабільних країн Африки. Великі поклади нафти на габонській півночі (понад 2,5 млрд.) дозволяли Лібревілю дозволяли експортувати до десятків країн світу, включаючи Україну, щодо дешеві та якісні нафтопродукти. Той же Лібревіль укладало вкрай вигідні контракти з Парижем, Мадридом, Амстердамом та Берліном, що залучало до габонської скарбниці сотні тисяч американських доларів щорічно. З Києвом у Габона була домовленість щодо ремонту в Україні габонської військової техніки. Крім того, зазначена африканська країна регулярно постачає українським та іншим міжнародним партнерам пальмову олію, какао-боби, каву та каучук. “
“Немає жодних сумнівів у тому, що найближчим часом дія відповідних контрактів буде припинена – сказала в коментарі для EURO-ATLANTIC UKRAINE французький оглядач Марі П’юдеба – У разі затяжної кризи економіка Габона остаточно “валиться”, а на політичній карті світу з’явиться ще одна “Гаряча точка”, або, говорячи простіше – чергова нестабільна держава: І з цією думкою важко не погодитися.
У той же час, за словами Манфумбі, його команда робитиме все можливе, щоб “життя в Габоні якнайшвидше повернулося у мирне русло”. “У найближчому майбутньому Лібревіль ще заявить про себе як про столицю процвітаючої держави, – пообіцяв, зокрема, він.
Чи буде здійснена ця мрія, з точність сказати не може нііхто.