Не дивлячись на те, що влада Білорусі голосно заявляє про неефективність санкцій, факти вказують: світ значно “охолов” щодо закупівель сільськогосподарської продукції в цій країні. Основну ставку в Мінську цього року робили на Африку, але щось пішло не так.
“Весь світ”
В Мінську неодноразово підкреслювали: санкції Заходу зовсім неважливі, адже решта світу продовжуватиме купувати продукцію в Білорусі. Але все частіше цей хор голосів стає менш дружним.
Наприклад, днями Премʼєр Головченко виразив занепокоєння тим, що політичні контакти з африканськими політиками не конвертуються в дивіденди для білоруської економіки. Схоже на те, що санкції перешкоджають Білорусі навіть в Африці. Сценарій повторюється з разу в раз: політики зустрічаються, запевняють одне одного у вірності і прихильності, але зовнішньоторговельна ситуація з мертвої точки не зрушує.
Коли бачиш дані з обсягів білоруського експорту в Африку за останні роки, на думку спадають слова російського посадовця про “мінусову динаміку”:
- 2019 рік – 400 млн доларів;
- 2022 рік – 200 млн доларів.
Падіння в два рази – це катастрофа. Але сам Премʼєр Білорусі рішуче заперечує вплив санкцій. Однак, варто розібратися більш детально, що стало причиною таких результатів.
Політичні ігри
У 2020 році експорт в Африку становив 388 млн доларів, майже половина з чого припадала на калійні добрива, які є основним товаром, що постачають звідси на африканський континент. Саме ця сфера і постраждала найбільше: з 42% експорт калію впав до 3%. Але провал спостерігається не лише з калієм.
До початку санкційної ери в Білорусі планувалося налагодити з Кенією експорт техніки на 440 млн. Та зараз влада цієї країни почала сумніватися, чи варто продовжувати таку масштабну співпрацю з підсанкційною державою, становище якої може погіршуватися і надалі.
В Кенії розуміють, що така гра дуже ризикована, і чи варте воно того – велике питання. Можна спробувати залучити треті країни, щоб не наражатися на небезпеку через санкції, але такий довгий шлях значно піднімає ціну на техніку. Тому наразі перспективі дуже туманні.