Ввечері 19 липня інформпростір і новинні сайти вибухнули новиною про замах на політикиню, мовознавицю і громадську діячку Ірину Фаріон. Згодом стало відомо, що шестидесятирічна жінка померла. І хоча здається, що ця справа не настільки резонансна у політичному відношенні, насправді вона має більш глибокі наслідки, ніж можна припустити.
Подробиці
Відомо, що пʼятницю Ірина мала намір відправитися до доньки, яка мешкає поза Львовом, на короткий відпочинок, оскільки вже давно не була у відпустці. Вже ввечері вона мусила приїхати додому до доньки і зустрітися там з нею та онуками.
Вдень вона займалася записом відео для власного YouTube-каналу, після чого зателефонувала своїй доньці Софії і повідомила, що збирається виїздити до неї в гості. Дістатися потрібної адреси вона збиралася на таксі. Саме в той час, коли жінка очікувала на автівку біля свого підʼїзду, в неї вистрілили і поцілили в голову. Відбулося це о 19-30.
Приблизно о 20-00 потерпілу доставили до лікарні Святого Пантелеймона, і лікарі констатували, що стан пораненої критичний. Екстренно було зроблено томографію всього тіла і прийнято рішення про необхідність операції.
Операцію провели, але одразу після неї доньці, родичам та друзям Фаріон, які очікували на результат в лікарні, повідомили, що шансів практично немає, адже поранення несумісне з життям: нападник стріляв у голову впритул, тому серйозно пошкоджено головний мозок.
В реанімації потерпіла перебувала в комі, але через 15 хвилин стан погіршився, їй почали робити штучне дихання і запускати серце. На жаль, це не допомогло, після чого лікарі о 23-20 констатували смерть.
Версії
Міністр внутрішніх справ України Клименко повідомив, що основними мотивами злочину розглядають такі:
- громадська діяльність;
- політична діяльність;
- особиста неприязнь.
Розслідування і операція із затримання вбивці почалися майже одразу. Справа ускладнилася тим, що біля будинку, де проживала Ірина Фаріон, було встановлено камери спостереження, але в ту годину, коли жінка очікувала на таксі, діяли обмеження електропостачання, і камери не функціонували. Проте свідки розповіли, що стріляв молодий чоловік.
Одразу призначили балістичну експертизу гільзи, знайденної на місці злочину, і аналіз відео найближчих до адреси вбивства камер спостереження. За даними експертизи, постріл здійснено з пістолета Макаров.
Крім того сусіди мовознавиці розповіли, що приблизно два тижні тому біля підʼїзду, де мешкала Фаріон, майже щоденно з ранку зʼявлявся молодий чоловік (приблизний вік – 18 років), який залишався там до вечора. Весь день він спостерігав за тим, хто виходить і заходить у підʼїзд. Його фото змогли отримати з камер відеоспостереження.
Свідки кажуть, що зовнішність схожа на зовнішність нападника. Зараз він в розшуку і є основним підозрюваним.
Наслідки
Вбивство Фаріон може стати одним із кроків до наростаючої політичної кризи, оскільки воно розбурхало такі проблемні фактори:
- Відсутність єдності між східними та західними регіонами України. Ірина Фаріон була відома своїми радикальними, а іноді – і агресивними висловлюваннями на адресу російськомовних громадян країни, зокрема, на адресу російськомовних військовослужбовців. Реакція в соцмережах чітко демонструє, що більшість людей із західних регіонів підтримують її позицію, в той час як мешканці Сходу здебільшого вважають такий наратив неприпустимим.
- Російська пропаганда давно використовувала позицію і висловлювання Фаріон як демонстрацію притіснення російськомовних в Україні, адже та була не просто громадянкою, а депутаткою. На основі її слів проти існуючої влади і народу України зусиллями Російських пропагандистів було вороже налаштовано багато мільйонів не лише росіян, а й мешканців Європи. Зараз
- Політичні вбивства викликають вкрай негативну реакцію в Європі і можуть безпосередньо вплинути на репутацію України як правової держави під час її намагання стати членом Євросоюзу.
Отже, вбивство Ірини Фаріон може мати дійсно дуже серйозні наслідки як в соціальному, так і в політичному плані.