МВФ ініціює зниження комісії для України

Міжнародний валютний фонд (МВФ) планує переглянути комісії, які стягуються з найбільших позичальників. Це питання виникло після того, як деякі країни висловили стурбованість через високі відсоткові ставки, які роблять витрати на обслуговування боргу надмірними.

8 липня Рада директорів МВФ, до складу якої входять 24 члени, що представляють 190 країн, розгляне варіанти надання країнам перерви у сплаті додаткових зборів. Ці збори накладаються на країни, які беруть у борг більше, ніж їм виділено, або довше виплачують позики за програмами МВФ.

У квітні кредитор заявив, що влітку розпочне вивчення питання про комісії, що може привести до пропозицій щодо можливих змін. Будь-які зміни політики потребуватимуть підтримки 70% голосів Ради директорів.

МВФ стягує збори вже багато років, щоб запобігти надмірній залежності великих позичальників від кредитора. Хоча ці збори поповнюють скарбницю фонду, вони також додають мільярди доларів додаткових витрат для країн, які і так страждають від економічних труднощів.

Високі відсоткові ставки

Зростання світових відсоткових ставок, зокрема від Федеральної резервної системи США та Європейського центрального банку, призвело до того, що загальна ставка за деякими кредитами МВФ тепер перевищує 8%. Це вдвічі більше ніж до пандемії COVID-19. Внаслідок цього країни, такі як Аргентина, Єгипет та Україна, змушені платити великі суми. Наприклад, Україна має сплатити 350 мільйонів доларів.

Зустріч з цього питання відбудеться за два тижні до того, як Бразилія прийматиме міністрів фінансів та центральних банкірів Групи 20 у Ріо-де-Жанейро. Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва, як господар цьогорічного форуму, пообіцяв зробити комісії головною темою обговорення на тлі своїх закликів до реформування міжнародної фінансової системи.

МВФ заявив, що збори є необхідною частиною його фінансової моделі, покликаної запобігти надто великому запозиченню або надто тривалому погашенню боргів. Однак, позичальники та їхні прихильники стверджують, що додаткові збори виснажують їхні ресурси.

США, як найбільший акціонер МВФ, вже заявили про готовність переглянути розмір зборів.

Ситуація з Україною

На початок липня Україна заборгувала МВФ 10,5 мільярда СПЗ (близько 13,8 мільярда доларів). Україна займає друге місце за величиною боргу після Аргентини. Обслуговування кредитів МВФ у 2023 році коштувало Україні 8% річних, що значно вище середньої вартості обслуговування всіх кредитів, наданих зовнішніми офіційними кредиторами, яка становить близько 2,1% річних.

Отже, майбутні зміни в політиці МВФ можуть значно вплинути на фінансове становище країн-позичальників, включаючи Україну, і визначать напрямок міжнародної фінансової допомоги в найближчі роки.