Матеріал, який набуває все більшої цінності – це літій. Найбагатші люди світу вже продумують стратегії, як на ньому найближчим часом заробити свої наступні мільярди. А саме цікаве, що Україна має неабиякі запаси цього “золота”. Чи зможе українська економіка скористатися з цього?
Фантастичні перспективи
Літій – речовина, на якій працює більшість сучасних акумуляторів. Лише до 2022 року 74% світового виробництва літію було вже поглинуто, а попит все росте, що відбивається на ціні. Літій задіяний у технологіях так званої “зеленої енергії”: електромобілі, акумулятори накопичення для відновлюваних джерел енергії та ін. Лише Tesla звітує, що буде потребувати карбонату літію у 2030 році на третину більше, ніж зараз виробляють по всьому світу.
Європейське енергетичне агентство пропонує порівняти видобуток літію минулого року і той, який передбачено в майбутньому для перекриття потреб:
- 2022 рік – 130 тис тонн;
- 2050 – 1,3 млн тонн за найскромнішим сценарієм або 2,4 млн тонн за оптимістичним сценарієм.
Вже зараз країни, в яких видобувається ця сировина, планують розвивати свою економіку в даній галузі.
Потіснити рекордсменів
Рекордсменами на даний момент по запасам літію вважаються:
- Болівія — понад 21 млн тонн;
- Аргентина — 20 млн. тонн;
- США — 12 млн тонн;
- Чилі — 11 млн тонн;
- Австралія — 7,9 млн тонн;
- Китай — 6,8 млн. тонн;
- Німеччина — 3,2 млн тонн;
- Конго — 3 млн тонн;
- Канада — 2,9 млн тонн;
- Мексика — 1,7 млн. тонн.
До початку повномасштабного вторгнення ресурс літієвих запасів України оцінювався у 0,5 млн тонн. Але наразі в країні розвідано чотири нові родовища, і відомо, що сумарний запас становить 5 млн тонн (10% запасів світу). Тобто, Україна одразу вривається в десятку лідерів і посідає там сьоме місце.
Місцезнаходження цих нових родовищ:
- Полохівське родовище Кіровоградська обл;
- ділянка Добра Кіровоградська обл;
- Шевченківська балка Запорізька обл;
- Крута балка Донецька область.
Два останні родовища зараз окуповані росіянами.
Люди гинуть за літій
Знають про ці багатства української землі і в Москві, тому дуже зацікавлені в тому, щоб деокупації даних районів не було.
За середніми оцінками після розробки лише Полохівського родовища бізнесмени зможуть отримати біля 8 млрд доларів прибутку на рік. Тож доходи з чотирьох зон будуть фантастичні.
В той же час скептики зазначають, що скоро зʼявляться нові стартапи, і ціна на літій може знизитись. Але економісти відповідають, що перш, ніж ринок повністю замінить цей тип акумуляторів, пройдуть десятки років. Впевнитись у цьому можна на прикладі бензину та нафти: нові технології не впливають на попит цих продуктів.
А от чи зможе Україна в повоєнний період правильно розпорядитись цінним природним ресурсом – питання до можновладців.