Санкції вчергове вдарили по російських олігархах. Останні два десятиліття Італія була однією з пріоритетних країн для купівлі нерухомого та рухомого майна серед найзаможніших росіян, тому такі заходи стали для них відчутними.
“Є що втрачати”
Серед активів, які заблоковано, є:
- банківські рахунки;
- вілли;
- яхти і інший морський транспорт.
“Рупор Кремля” Володимир Соловйов днями скаржився, що ризикує втратити своє майно в Італії. Не виключено, що він теж потрапив під санкційні заходи.
Як розгорталися події
Замороженню активів російських мільйонерів передувала довга робота:
- В березні 2022 року Президент України підписав Закон про примусове вилучення обʼєктів власності РФ і її резидентів, що не передбачає компенсації.
- Того ж місяця США створили підрозділ з пошуку російських статків, які намагаються приховати від санкцій.
- В квітні узгодили ініціативу щодо передачі конфіскованого Україні.
- Виникла проблема: у Міністерстві фінансів США заявили, що в законодавстві держави немає механізмів для конфіскації активів з подальшою передачею Україні.
- В червні 2022 року Сенат Канади затвердив законопроект, який дозволив конфісковувати активи росіян.
- В листопаді 2022 року Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, яку підготувала Україна, про “Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у звʼязку з агресією проти України”.
- 18 листопада ЄС заморозив 68 млрд євро активів росіян.
Зараз ведуться пошуки перенаправити частину на відновлення України. Потрібен перегляд правової основи, перегляд можливості вимагати від банків дані про розміри заморожених активів та ін.