Коли перший шок від початку війни між ХАМАСом і Ізраїлем минув, експерти почали з бухгалтерською точністю робити підрахунки мінусів і плюсів ситуації, що склалася. Деякі моменти були зрозумілі кожному пересічному українцю вже в перші години, але деяка інформація відкриває перебіг подій з нової сторони.
ХАМАС – що це?
ХАМАС – абревіатура від “Харакат аль-Мукавама аль-Ісламия”, що перекладається як “ісламський рух спротиву”. Цей політичний рух організація існує з 80-х років в секторі Гази (Палестина).
Вона вважається терористичною в таких країнах:
- Канада;
- США;
- Ізраїль;
- Японія;
- ЄС;
- Організація американських держав;
- Йорданія;
- Єгипет та ін.
В Австралії та Великій Британії терористичним визнають військове крило організації.
Серед країн, які не вважають ХАМАС терористичним обʼєднанням:
- Росія;
- Китай;
- Катар;
- Турція;
- Норвегія;
- Лівія;
- Алжир;
- Судан;
- Уганда та ін.
Більшість з них належать до Організації ісламського співробітництва.
Чи є надія на швидкий фінал
Шансів на дипломатичне врегулювання конфлікту безкровним методом наразі практично немає. В Ізраїлі триває мобілізація, оголошено воєнний стан. В країні, де до обовʼязкової служби в армії призивають як чоловіків, так і жінок, розширення армії проходить дуже швидко.
В той же час інша сторона – палестинський уряд – закликав до термінової зустрічі Ліги арабських держав, куди запрошено міністрів закордонних справ. Палестина закликає до політичної мобілізації заради захисту палестинського народу.
Експромт чи заготовка?
Вичерпно пояснив ситуацію колишній директор з політичного планування Держдепартаменту США Денніс Росс, який довгий час грав провідну роль у формуванні близькосхідного мирного процесу як ключовий переговорник. Він пояснює, що та війна, яку ми бачимо сьогодні, не виникла спонтанно. Це стало лише інструментом, що намагається зірвати американо-саудівсько-ізраїльську угоду, заплановану на найближче майбутнє. Акція не стихійно виникла, її дуже детально готували. Головна ціль – вивести з угоди Саудівську Аравію.
Провал МОССАДу
Нинішні події стали повним провалом зовнішньої розвідувальної служби Ізраїлю. Останній раз таке відбулося рівно 50 років тому під час так званої “війни Судного дня”, коли арабська коаліція напала на Ізраїль. Різниця полягає в тому, що в 1973 році нападниками були армії держав, а зараз – політичний рух.
Що буде далі
Ізраїль буде атакувати сектор Гази з повітря. Оскільки щільність населення там висока, то під час атак по військовим обʼєктам передбачаються численні жертви серед цивільних.
Також не виключена війна Ізраїля на кілька фронтів з крайніми ізраїльськими арабами, які розхитують ситуацію всередині країни.
Чи причетна Росія
Прямих доказів причетності Росії до цієї війни немає, проте вона не засудила дії ХАМАСу. Їй явно вигідна така позиція, адже військова допомога від США і Європи Ізраїлю знизить підтримку війни в Україні, яка автоматично відійшла на другий план.
Хоча про роль виключно стороннього спостерігача Росії говорити неможливо: з відкритих джерел відомо про кремлівську допомогу ХАМАСу лише протягом поточного року на суму більше 1 млрд. Навіщо країні, яка сама воює, робити такі щедрі жести? Питання риторичне. Це такий самий внесок у свою війну, тільки в іншій формі.