На фоні того, що відбувається в Україні, виникла потреба переглянути форму допомоги Києву і зробити її довгостроковою. Для цього підготовлено проект договору, де йдеться про відносини між Україною і НАТО за зразком США і Ізраїлю.
Детально про це розповів Президент Польщі. Він зазначив, що зараз триває робота над проектом договору, одним з підписантів якого буде Україна.
Дивимось на Ізраїль і повторюємо
За основу взято зразок багаторічної співпраці США і Ізраїлю в питаннях безпеки. Там задіяна угода, яка узаконює постачання Єрусалиму американської зброї. Цей документ діє 10 років, після чого може поновлюватися. Постачання озброєнь здійснюється стабільно і систематично на суми в мільярдах доларів, що дозволяє Ізраїлю планувати свої дії.
В схемі є відносний мінус: в разі зовнішньої агресії допомога не збільшується. Проте, за стабільної допомоги є можливість завчасно накопичити сили на випадок загострення ситуації.
Членство в НАТО – прощавай?
Білий дім зазначив, що такий документ щодо України готується з урахуванням того, що членства України в НАТО не передбачено в осяжному майбутньому. Вкотре підкреслюється, що військовий конфлікт на українських землях унеможливлює процес вступу до альянсу. Однак, підписання угоди дало б Росії усвідомити, що підтримка України не закінчиться, тому затяжна війна має більше мінусів, ніж плюсів для Кремля.
Зараз виник певний парадокс щодо вступу України в НАТО: з одного боку, військовий конфлікт робить це неможливим, з іншого – вторгнення армії РФ відкрило шлях Україні до північноатлантичного альянсу ширше, ніж будь-коли раніше.
Очікування від липневого саміту
Найбільші очікування повʼязані з самітом НАТО, призначеним на липень. Там буде оголошено про два важливі моменти:
- Створення ради Україна-НАТО. Це надасть право Києву збирати незаплановані засідання і звертатися з запитами про надання допомоги.
- Опрацювання угоди про гарантії безпеки для України. Планується, що гарантами стануть Велика Британія, Німеччина, Франція і США.
Судячи з усього, членства в НАТО Києву поки що не побачити. Проте, допомога від альянсу стане офіційною і більш стабільною.