На даний час в лавах ЗСУ жінки складають 9% від загального складу військових. Це – 41 тисяча. А ще 19 тисяч – цивільні робітниці, що забезпечують потреби армії. Кількість жінок, що задіяні саме в бойових діях, становить 5 тисяч.
Україна задніх не пасе
Показник кількості жінок в лавах Збройних Сил більшості країн світу зараз менший, ніж в Україні. Ось дані по гендерному відсотку, щоб можна було порівняти Україну з іншими країнами НАТО:
- США – 17%;
- Великобританія – 11%;
- Польща – 7%;
- Данія – 8%;
- Естонія – 10%.
Важливо памʼятати, що в мирний і воєнний час ці показники змінюються, бо одна річ – бути жінкою-військовою, коли, наприклад, за дітьми дивиться чоловік, а інша справа – коли діти залишаються самі через мамину роботу під час повної мобілізації.
“Що вдягнути?”
Питання наявності жіночого одягу і білизни в українській армії стоїть гостріше, ніж чоловічого. Ще влітку Міністерство Оборони звернуло на це особливу увагу. Тоді почалися роботи над вивченням досвіду інших країн, і стало відомо, що окрема жіноча польова форма задіяна мало де. Як не дивно, навіть в країнах-членах НАТО жіночий стандарт використовується дуже обмежено. Хоч зрозуміло, що зручні і відповідні зразки – запорука комфорту і ефективності.
Восени було втілено в життя два різні проекти форми і білизни. Пошито зразки, які зараз тестуються жінками у польових умовах, щоб врахувати всі недоліки та виправити їх. Окрім використання буде перевірено здатність до розукомплектування і одночасного використання кітелю і штанів різних розмірів, як часто буває у людей нестандартних параметрів.
Після того, як всі військовослужбовиці, що беруть участь у тестуванні, нададуть відгуки та зауваження, їх розглядатиме комісія. Після опрацювання та виправлення недоліків потрібні пункти внесуть у наказ Міністерства Оборони про Правила носіння військової форми.
Масштабні роботи, направлені на відповідність форми до жіночої анатомії, стосуються не лише одягу. Також опрацьовуються особливі черевики, у яких високі берці, і бронежилети. У жінок інша будова грудної клітини, тому українськими розробниками запропонована спеціальна модель з перерозподілом навантаження у цій зоні. Зараз роботи на фінальній стадії, після чого в січні планується початок експериментальної частини в польових умовах.
Вагітні у війську
В цьому напрямку в ЗСУ існувала прогалина. Форму для вагітних військових використовують в дуже обмеженому переліку країн. Прикладом може бути Німеччина, де її розробили кілька років тому. В США така екіпіровки тестується з минулого року. В Україні всі минулі місяці зразки для вагітних шили і надавали волонтери, але наступного року питання буде врегульовано на рівні держави.