Китай все більше закривається від решти світу. Рівень цензури тут давно перевищив раціональні рамки і став таким, де пропаганда є одним із загрозливих явищ для суспільства. Оприлюднення даних тут – справа ризикова, тим більше, що перелік тем, які заборонені, постійно росте.
Цензура в КНР визначається Комуністичною партією, а для надзору створено більше 10 державних інституцій та органів. Найважливіші – Відділ пропаганди та Головне держуправління у справах радіо та кіно. Вони розробляють спецрекомендації для ЗМІ, іноді досить безглузді.Так, у 2018 році під заборону потрапило зображення Вінні-Пуха, адже декотрі люди порівнювали його з председателем правлячої партії Сі Цзіньпіном.
Іноді краще помовчати
Основні сфери, які потрапляють під цензуру:
- політичні теми – про сепаратистські рухи, корупцію та ін.;
- книжки, особливо про період “Культурної революції” (кількість дитячих книжок іноземних авторів різко обмежена, щоб запобігти розповсюдженню іноземних ідей);
- інтернет регулює одна з найскладніших і найрозвинутіших систем світу для інтернет-фільтрації (всі внутрішні сайти проходять фільтрацію і реєстрацію, а іноземні потрапляють до користувачів лише через централізований фільтр – “Золотий щит”);
- історичні матеріали обовʼязково проходять модерацію відповідних органів та ін.
Пояснюється це тим, що влада намагається вберегти суспільство від негативного впливу іноземних недоброзичливців.
А ти здогадайся!
При цьому багато наказів офіційно не видані, їх розповсюджують усно, але порушення приводить до жорстких наслідків.
В країні діє закон про державну таємницю, згідно якому всі теле- та інтернеткомпанії мусять сприяти поліції в Інтернеті.
Зараз зʼявилась нова тенденція – заборона на розповсюдження інформації про стрімке зростання безробіття в КНР. Піку серед молоді до 24 років воно сягнуло в червні з показником 21,3%, тобто ⅕ всіх молодих людей не можуть знайти працю. Але така статистика йде врозріз з метою, яку поставила партія на 2023 рік – економічне зростання.
Окрім того, невдачі в цій сфері могли б піти на користь адміністрації Байдена, оскільки ідеологічна боротьба між США і КНР триває і набирає обертів, особливо напередодні виборів в Америці. Саме тому прийнято рішення засекретити дані щодо безробіття в країні. Так і китайцям простіше вірити, що вони живуть в найкращій країні світу, і ворогам немає чим апелювати.