У багатьох українців з перших місяців війни виникло відчуття, що Захід однією рукою надає зброю і робить так, щоб Україна не була переможена, але при цьому затягує всі процеси, щоб вони не були реально ефективними. Причин цього насправді багато, і враження це не безпідставне.
Ще раз про ці подвійні погляди нагадала посол Естонії в Україні Аннелі Кольк. Вона розповіла, що існує ціла низка країн, які перш за все щільно повʼязані широкими економічними мотузками з Росією. Вони прекрасно розуміють, що в разі виграшу України російська економіка значно просяде, а це в свою чергу, різко негативно відобразиться і на їх власній економіці.
Саме тому сценарій з програшем Росії для них дуже небажаний, бо економічні зміни – це зміни і в міжнародній політиці, і у взаємодії з електоратом, і ще багато яких небажаних і швидких змін. Тому затягування війни – найбільш вигідний для них варіант.
Але Аннелі Кольк також зазначила, що попри це для України є позитивні зміни: весь політичний бомонд світу спостерігає за тим, як подібні страхи і наративи поступово слабшають, змінюючи баланс в українську сторону.
Справа в тому, що країни, які були налаштовані на тактику відносного нейтралітету (навіть якщо в офіційних заявах вони демонстрували однозначну підтримку Києва), потроху впевнюються, що в даній ситуації Росія перестала бути надійним партнером, ставка на неї може не виправдати себе. В першу чергу це доводить те, що РФ розіграла всі свої зовнішньополітичні козирі дуже відкрито і публічно. Сподіватися на те, що вона буде дотримуватися якихось правил в зовнішній політиці, вже не доводиться.