Переговори в Саудівській Аравії: Що обговорювали США та Росія?

Важливий дипломатичний діалог у Ер-Ріяді

18 лютого у столиці Саудівської Аравії відбулися переговори між делегаціями США та Росії. Основною темою зустрічі стало питання врегулювання війни в Україні, а також можливі варіанти відновлення дипломатичних та економічних зв’язків між двома державами.

Хто брав участь у зустрічі?

З боку США у переговорах взяли участь:

  • Марко Рубіо – держсекретар США;
  • Майкл Волтц – радник з національної безпеки;
  • Стів Віткофф – спецпредставник президента Дональда Трампа з питань Близького Сходу.

Російську делегацію представляли:

  • Сергій Лавров – міністр закордонних справ РФ;
  • Юрій Ушаков – радник Путіна з міжнародних питань;
  • Кирило Дмитрієв – глава Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ).

Основні питання на порядку денному

Переговори розпочалися з обговорення загальної геополітичної ситуації. Згідно з інформацією The Washington Post, ключовими темами стали:

  • Перспективи припинення війни в Україні;
  • Можливість часткового скасування санкцій проти РФ;
  • Відновлення дипломатичних каналів зв’язку між Москвою та Вашингтоном;
  • Економічна співпраця між країнами, зокрема у сфері енергетики та Арктичного регіону.

Чого прагне Росія?

Москва наполягала на необхідності перегляду санкцій, зокрема тих, що стосуються високопосадовців, олігархів та енергетичного сектору. За словами Дмитрієва, США “тепер готові вислухати позицію Росії”. Водночас представник РФ заперечив, що питання санкцій є офіційною темою переговорів.

Позиція Вашингтона

Офіційний представник Держдепартаменту Теммі Брюс заявила, що мета зустрічі – зрозуміти, чи є можливість для більш глибоких переговорів щодо України. Проте Білий дім не підтвердив готовність до поступок перед Росією.

Чи домовилися США та Росія?

Незважаючи на широке коло обговорюваних питань, офіційних угод досягнуто не було. За словами Дмитрієва, “американці не дали прямих обіцянок, але готові продовжити діалог”. Зустріч в Ер-Ріяді може стати підготовчим етапом до переговорів між Путіним і Трампом.

Реакція України та Європи

Офіційний Київ висловив занепокоєння тим, що переговори між США та Росією проходять без участі України. Президент Володимир Зеленський заявив, що “жодна угода щодо України не може бути підписана без України”. Європейські лідери також критикують підхід Вашингтона. Вони наголошують, що на Мюнхенській конференції американські чиновники натякали, що саме США визначатимуть формат переговорів, виключаючи ЄС з процесу.

Що буде далі?

Очікується, що після переговорів у Саудівській Аравії відбудуться окремі зустрічі Вашингтона з Києвом та Москвою, після чого адміністрація Трампа визначиться з подальшими кроками. Західні аналітики зазначають, що ці переговори можуть стати першими кроками до більш масштабних дипломатичних ініціатив, які вплинуть на майбутнє Європи та всього світу.