Президент США Джозеф Байден виступив із промовою, в якій пообіцяв додатково виділити Україні загалом $60 млрд. За попередніми даними, ці гроші мають піти на погашення зовнішніх позик Києва, а також на соціальні виплати. Як стверджують незалежні аналітики, українці не побачать і малої частини згаданих коштів.
Чому так?
- Частково тому, що подібна сума сьогодні для американської економіки є практично непідйомною. Раніше Білий дім запланував збільшення видатків на оборону та підтримку стабільності курсу долара.
- Крім того, Вашингтон розпочав програму активної військової та матеріальної допомоги Ізраїлю, який фактично перебуває у стані війни зі своїми бунтівними регіонами Газа та Західним берегом річки Йордан.
- І, нарешті, на початку жовтня Сполучені Штати розпочали фінансування кількох великих проектів із Євросоюзом.
Здавалося б, “вільних” грошей у США немає. Однак саме в цьому плані скептики помиляються. Як стверджують у команді Байдена, зазначені гроші будуть взяті із коштів, які той же Білий дім виділить на охорону своїх зовнішніх кордонів, на гуманітарні операції в Ізраїлі та на спонсорування масштабних військово-політичних проектів із Тайванем. Сума відповідних фондів перевищує $100 млрд., що, в принципі, дозволяє говорити про можливість нового етапу у наданні їх частини Україні.
“Київ неодмінно отримає більшу частину цих грошей – багатозначно заявив Байден. – Навіть якщо ми зіткнемося з труднощами внутрішнього характеру, наші українські партнери не постраждають”. При цьому сам Байден напевно усвідомлював те, що таких труднощів буде достатньо:
- По-перше, сьогодні в Палаті представників Конгресу, де й має розглядатися цей план, вкрай сильні позиції республіканців. Не слід забувати, що вони традиційно голосують проти фінансової підтримки Києва.
- По-друге, об’єднання допомоги є неприйнятним для низки високопосадовців у Держдепартаменті: там хочуть, що основна частина суми “пішла” до Ізраїлю.
- Є й третій – важливий чинник: ідея Байдена поки що не доопрацьована до офіційного документа. Підготовку пакету буде завершено не раніше 29 жовтня.
“Ми не знаємо точно, скільки саме отримають наші “українські партнери”, – сказав у спеціальному коментарі для EURO-ATLANTIC UKRAINE американський політичний оглядач Вільям Коннолі. – Решта – питання часу”.