Напередодні візиту Зеленського у Варшаву польські фермери попередили: якщо їх вимоги не будуть взяті до уваги, вони блокуватимуть пересування українського Президента до місця зустрічі з громадянами Польщі і України. Проблему вдалося владнати. Але чого коштувала така зустріч фанатів Зеленського зі своїм кумиром, стало відомо лише через кілька днів.
Чого хотіли фермери
З початку війни в Польшу з України почався небувалий за масштабами експорт зерна, оскільки більшість каналів продажу морем виявилися заблокованими. Скрутне становище змусило українців значно знизити ціни на збіжжя, щоб забезпечити собі хоч якісь доходи і не зникнути з ринку під тягарем війни.
Це призвело до демпінгу цін на зерно в середині Польщі, що викликало бурхливе незадоволення польських фермерів. Міністр сільського господарства Януш Ковальський намагався якось розвʼязати цю проблему, проте успіху не мав.
В чому спасіння
Польський уряд довго сподівався на те, що допомога прийде від Європейського союзу у вигляді дотацій або ще в якомусь вигляді, проте так не сталося. Це змусило польських фермерів зайняти більш радикальну позицію і погрожувати блокуванням шляху українського Президента.
Тактика виявилась дієвою: Міністра сільського господарства замінили на нового – Роберта Телуса. За його участю і за підтримки премʼє-міністра Польщі було проведено переговори з Зеленським, результатом яких стало рішення про призупинення імпорту зерна з України до липня. За ці місяці повинні знайти алгоритм поводження з Українським зерном, який не зашкодить ні Україні, ні Польщі.
Ціна зустрічі з Зеленським
Поляки висувають дві основні вимоги:
- Польща повинна стати країною транзиту для українського збіжжя, а не країною-споживачем;
- на всю продукцію з України, яка перетинає польський кордон, повинне бути введено мито.
Такі кроки зможуть відворотити сільськогосподарську галузь Польщі від кризи. З іншої сторони, такі кроки можуть просто “добити” фермерів в Україні. Саме призупинення ввозу до липня в замін на неблокування дороги, по якій мусив їхати Зеленський – відчайдушний захід, що однозначно матиме негативні наслідки для українського сільського господарства.
Чи вдасться урядам двох сусідніх країн зберегти добросусідські відношення під час вирішення цієї задачі, покажуть найближчі місяці.