Концентрація новин зі згадкою про КНР досягла апогею, і це не збіг обставин. Саме зараз ця країна обирає свою подальшу стратегію, від якої залежить розвиток російсько-українського конфлікту. Лідер Китаю про це прямо не говорить, але аналітики вміють читати між новинних рядків.
Боррель їде в КНР
Останнім часом кількість політиків, які бажають зустрітися з Сі Цзіньпіном, позамежна. До їх шерег долучився і Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель. Він зазначив, що напередодні поспілкувався з цього приводу з держсекретарем США Блінкеном. Основна кнопка, на яку збирається тиснути Боррель – членство Китаю в РБ ООН, яке не поєднується з підтримкою агресора.
Урсула фон дер Ляйен
Голова Єврокомісії ще кілька тижнів тому заявила: подальші відносини між ЄС і КНР напряму залежать від того, яку позицію обере китайський уряд стосовно Кремля. Вона підкреслила, що саме Сі Цзіньпін може кардинально змінити правила гри у російсько-українській війні.
Президент Франції
Макрон офіційно висловив своє ставлення до поточної ситуації перед тим, як полетіти в КНР. Він прямо сказав, що Китай має критичний вплив на конфлікт, який може привести до катастрофи. Саме тому Президент Франції вважає: потрібен безпосередній і постійний контакт з китайцями. Сам він має намір чітко обмалювати перспективи Китаю в разі підтримки Росії і при зберіганні нейтралітету.
Президент Іспанії
Педро Санчес один з перших відвідав Пекін, де закликав до контакту з Зеленським, щоб розглянути мирний план з 10 пунктів, підготовлений українським урядом. Чи була спроба вдалою, поки що невідомо.
Результат буде?
Щоб зрозуміти, чи буде атака вмовлянь та ультиматумів корисною, треба звернути увагу на дві основні підказки:
- Зустріч в Москві з лідером Китаю дещо розчарувала російський уряд. Бажаного повномасштабного зближення не відбулося, Сі Цзіньпін обмежився широкими загальними жестами в межах дипломатичної етики.
- Пресс-секретар Президента РФ Пєсков частково піддав критиці план врегулювання конфлікту між Росією і Україною, який запропонувала КНР. Він повідомив, що декотрі пункти там неможливо виконати.
Чи буде результат від спільних зусиль, які зараз демонструє Європа, покаже найближчий час. Проте, можна однозначно стверджувати: Захід прикладає неабияких зусиль, щоб залучити Китай на свою сторону.