Болгарія заявила, що вперше надасть військову допомогу Україні. До літа 2023 року Росії вдавалося контролювати і обмежувати болгарську підтримку, а тепер, коли вплив Кремля відверто ігнорують, залишилось перебирати методи помсти.
Нове дихання
Питання про передачу техніки стояло давно, але попередні адміністрації у Софії блокували процес. Та після того, як новий уряд в червні очолив Ніколай Денков, ситуація кардинально змінилась.
Тепер повідомили про передачу приблизно 100 бронетранспортерів. Вони перебувають на озброєнні Софії з 1980-х років, коли були передані Радянським Союзом в рамках Варшавського договору.
Простір для маніпуляцій
Здавалося б, Росія програла війну за вплив над Болгарією, якщо остання передає бронетехніку Україні. Але насправді певний простір для маніпуляцій ще залишився.
Справа в тому, що Софія ще не оголосила остаточний розмір допомоги, це питання віддали на розсуд виконавчої влади. Тобто, Росія ще може зменшити обсяги до мінімуму, якщо постарається.
Основні механізми
Росія в Болгарії може застосовувати свої основні важелі шантажу, які традиційно використовує стосовно Європи:
- ціна і поставки газу та нафти;
- інвестиції в країну;
- закриття спільних проектів тощо.
Останніми роками Росія значні фінанси інвестувала через Софію. Лише курортно-готельний бізнес тут наскрізь просякнутий російськими бізнесменами.
Звідки така хоробрість?
Всі ризики і мінуси проукраїнської позиції болгарському уряду відому. Але, незважаючи на це, він обрав допомогу Україні. Звідки така рішучість?
Справа в тому, що основним чинником у міжнародній політиці виступає не шляхетність, а вигода для країни. Отже, втрати від протистояння з Росією в даній ситуації менші, ніж проєвропейські економічні перспективи. Російські вливання менші, ніж потенційні плюси наступного кроку в напрямку до ЄС.
Таким чином, Болгарію не так цікавить сама Україна, як євроінтеграційні процеси. На тому ж щаблі знаходяться і відносини з США: американські інвестиції, які попливуть у Софію, зможуть певним чином налагодити економіку.