Останнім днем голосування у виборах до Європарламенту стала неділя 9 червня. Від того, які саме політичні сили перемогли, залежить не лише майбутнє самого Євросоюза, але і у значній мірі – перебіг російсько-української війни. Тож давайте розберемося, в чию сторону хитнувся шалик вагів цього разу.
Ключові результати
Основне про те, як в різних країнах віддали свої голоси:
- Словаччина. Проросійська партія премʼєра Роберта Фіцо, на якого нещодавно було скоєно замах, зазнала поразки. Це стало неочікуваним, так як вона вважалась основним фаворитом, до того ж нещодавні постріли у Фіцо винесли його на пік новин. Але більшість голосів дісталася партії “Прогресивна словаччина” з результатом у 27%.
- Угорщина. Правляча партія “Фідес”, яку очолює премʼєр Орбан – головна проблема у вирішенні питань допомоги Євросоюзу Україні, набрала найбільше голосів – 44%. Але треба зазначити, що це – найгірший її результат в історії. Партія “Повага і свобода”, яку очолює Петер Мадяр, отримала 30%. Тобто, Орбан отримає 11 місць в Європарламенті, а Мадяр – 7.
- Німеччина. Провладна коаліція Олафа Шольца програла представникам від консервативної опозиції. Переможцем став “Християнсько-демократичний союз”, який очолює Урсула фон дер Ляєн. Вони отримали 30,3% голосів виборців.
- Італія. Перемога дісталася партії “Брати Італії”, яку очолює діюча Премʼєр-міністерка Джорджа Мелоні. Результат – 28%.
- Франція. Перемогу отримала коаліційна партія Ле Пен “Національне обʼєднання” з результатом 31% в той час як Макрон зазнав нищівної поразки, отримавши всього 14%.
- Польща. Очікувано перемогла “Громадянська коаліція Дональда Туска наряду з панівною партію колишнього уряду “Право і справедливість”. Вони отримали однакову кількість голосів – по 20%.
Підбиваючи підсумки, треба зазначити, що місця на даний момент у Європарламенті розподілилися таким чином:
- Першість утримала група “Європейська народна партія”. Від неї буде 184 представники, які стабільно висловлюють проукраїнську позицію.
- На другому місці – лівоцентристський “Прогресивний альянс соціалістів і демократів” – 139 представників.
- Третє місце – проєвропейська група “Оновити Європу” – 80 представників.
Як це відгукнеться для України
Саме Європарламент – ключова структура, яка приймає і затверджує рішення, коли йдеться про розподілення бюджету ЄС. Якщо в ньому переважає кількість проросійських політиків з Європи, то підтримка України одразу слабшає, терміни затягуються і т.д.
Майже всі оглядачі зараз констатують: в результаті цих виборів сили розподілилися вигідно для України. Але є і інша думка. Наприклад, чинний Президент Франції Еммануель Макрон, партія котрого програла в цей раз, заявив, що партії, які відверто виступають проти допомоги Україні, в Європі лише посилили свої позиції, а це загрожує існуванню всього ЄС.