Росія заявляє про готовність до переговорів з Україною

Російська сторона через спікера Кремля Дмитра Пєскова висловила готовність до переговорів з Україною. Було це зроблено не напряму, але політика – вміння читати між рядками, чим і займаються аналітики. Однак Пєсков підкреслив, що Росія не довіряє українській владі. Крім того, наразі не готується мирний саміт за участю Москви. Якщо розібрати його заяви, там можна знайти цілу низку як позитивних, так і негативних для України моментів. 

Реакція на заяви Зеленського

За словами юриста-аналітика Андрія Вігірінського, заява Росії є відповіддю на слова Володимира Зеленського. Президент України раніше зазначив, що Україна не може бути проти участі Росії у другому Саміті миру, оскільки цього вимагає міжнародне співтовариство. Таким чином, Пєсков дав зрозуміти, що Москва готова до переговорів.

Обмін медійними повідомленнями

З обох сторін можна спостерігати обмін медійними повідомленнями. Це ще не процес, але обидів країни дають одне одному такі тестові сигнали, щоб побачити, чи відреагує на них інша сторона, і яка саме це буде реакція. 

Раніше в інформаційному просторі існувала думка, що обидві країни не готові до діалогу щодо завершення війни. Проте зараз Київ пом’якшив свою позицію, і Москва відповідно теж.

Саміт миру без Путіна

На Саміт миру не обов’язково приїде Владімір Путін. Скоріш за все, участь візьме той, хто не перебуває під санкціями. Але Україна не переглядала указ президента про неможливість проведення переговорів безпосередньо з Путіним, тому теоретично без президента РФ цей процес неможливий.  Його безпосередня і пряма участь – одна з ключових вимог. Її виконання досить проблематичне, особливо якщо взяти до уваги ордер на арешт Володимира Путіна від Міжнародного Конституційного Суду, який діє в багатьох країнах. Тому місце зустрічі двох лідерів воюючих країн – велика задача для приймаючої сторони.

Підготовка до Саміту миру

Росія вважає свою участь у Саміті миру та підготовчих етапах до нього обов’язковою. Путін підкреслював, що без участі Москви неможливо розробити фінальні документи щодо мирного врегулювання, які вона має підписати та виконувати.

Позитивний сигнал від Кремля

Є один дуже важливий момент в останніх заявах влади Росії. Раніше в Кремлі безапеляційно відкидали діючу українську владу як легітимну, вважаючи всіх, кого обирав український народ після проросійського президента-втікача Януковича поза законом.

На думку Вігірінського, Кремль продемонстрував свою гнучкість, коли Пєсков заявив, що “юридичні нюанси” щодо легітимності української влади не можуть бути перешкодою для початку серйозних переговорів. Раніше Росія вважала, що не варто вести перемовини з Зеленським через його нібито втрату легітимності.

Можливість ведення переговорів на різних рівнях

Росія допускає можливість ведення переговорів не на рівні лідерів, а через спеціальних представників чи парламентські групи. Це дає поле для маневрів. “Росія перекидає м’яч на бік України, і тепер відповідь за нами – як Київ організаційно інтегруватиме її в підготовчі етапи Саміту миру”, – підкреслив Андрій Вігірінський.