Багато років поспіль Україна посідала перше місце в світі за обсягами експорту меду, але з початком війни ситуація змінилась. Однак, попри все цьогоріч серед всіх країн, які експортують солодке золото в Європу, Україна посіла друге місце, що можна вважати неймовірним результатом за умови військових дій на півдні, де бджолярство було розвинуте дуже широко.
Зміна лідера
В рік вибуху повномасштабної війни частка українського експорту меду в ЄС становила 24%. Хто ж випередив українських бджіл і змістив їх з першого місця? Цією країною неочікувано став Китай, доля якого в закупівлях європейців сягнула 36%.
Загалом перші 7 місць рейтингу виглядають так:
- Китай – 36%;
- Україна – 24%;
- Аргентина – 10%;
- Мексика – 7%;
- Туреччина – 4%;
- Вʼєтнам – 3%;
- Куба – 3%.
Більш того, аналітики прогнозують, що Україна має всі шанси збільшити свої показники наступного року десь на 10%. Такий же ріст відбувся і порівняно з минулим роком.
Серйозні гроші
Дохід, який отримує Україна від продажу меду в Європу, чималий. Лише за вересень 2023 року він становив 11,4 млн доларів, якими заплатили за 5,8 тис тонн товару. Минулого року за вересень українські постачальники отримали 10 млн доларів.
За період січень – вересень 2023 року дохід становить 86,5 млн. Найбільшими покупцями були такі країни:
- Німеччина;
- Польща;
- Франція.
Ріст виробництва повʼязаний з тим, що багато бджолярських підприємств перемістилися західніше, і тепер тут працюють на збільшення обсягів, розуміючи, що солодке золото буде лише рости в ціні.