Україна звільниться від пластику

Війна в Україні спричинила катастрофічне погіршення екологічної ситуації. Але крім цього фактору, який поки неможливо взяти під контроль, є і інші – не менш суттєві, які реально регулювати. Прикладом є ситуація з пластиковими відходами, що давно залишається плачевною. Здається, настав момент, коли Україну просто змусять до змін в цьому питанні, бо цей пункт є у вимогах для вступу до ЄС. 

Йдеться про гроші

У використанні пластикових виробів є великий плюс: пластик легко утилізується і переробляється повторно. І це було б чудово, якби все в Україні і проходило саме за цією схемою. Але реальність інша: переважна більшість пластику не просто йде на сміттєзвалища, а залягає в грунті чи потрапляє у водойми, де залишається на 450-1000 років залежно від складу і клімату. 

Чому ж в Україні це питання досі невирішене в той час, як в більшості розвинених країн барʼєр подолано?

Основних причин три:

  • Відсутність сегрегації сміття на групи. Кілька спроб впровадити такий підхід зазнали невдач, оскільки законодавча база, яка б підтримувала таку ініціативу або карала за її недотримання, була відсутня.
  • Ціна питання. В Україні викинути відходи на сміттєзвалище дешевше, ніж переробити через високу ціну утилізації. Монополісти “сміттєвого бізнесу” гальмують відповідні закони, адже в іншому разі вторинна сировина зникне із загальних обсягів сміття, що призведе до падіння їх прибутків.
  • Відсутність додаткової націнки на утилізацію. Майже в усіх розвинених країнах вона існує, що робить застосування поліетиленового пакування, одноразового пластикового посуду та ін. економічно невигідним.

Це головні фактори, що перешкоджають переходу до масової відмови від пластику.

Війна триває, закони змінюються

Дехто вважає, що зараз максимально невдалий час для введення змін в цій сфері, адже український бізнес переживає відверто найгірші часи за кілька останніх десятиліть. Але схоже, що вибору немає, адже метою є входження в Євросоюз, яке в кінцевому результаті більш вигідно, ніж тимчасові складнощі (хоча зрозуміло, що втриматися на плаву зможе далеко не весь бізнес).

Мінзахисту довкілля та природних ресурсів України зараз працює над проектом закону про повну заборону виробництва та використання одноразового пластику та гігієнічних засобів. 

Що зникне

В планах – заборонити не лише виробництво, але і ввезення, продаж та введення в обіг таких найменувань:

  • гігієнічні ватні палички на пластиковій основі
  • ємності з пінополістиролу та пластикові ємності у формі блістерного пакування або лотків – для готових харчових продуктів, які споживаються на місці або беруться на виніс
  • мішалки та соломинки для напоїв
  • палички-тримачі, що прикріплюються до повітряних куль
  • шпажки для канапок
  • одноразові виделки, ножі, ложки, тарілки тощо.

Більшість цих виробів можна замінити паперовими, картонними або деревʼяними. З одного боку, це дозволить зменшити негативний вплив на довкілля, але з іншого, стане причиною підвищення ціни, адже синтетичні матеріали традиційно найдешевші у своїй ніші.