Перешкоди у працевлаштуванні – одна з причин, з яких українці повертаються додому, хоча надій на швидке закінчення війни все ще немає. В статті наведено дані Агенції ЄС, яка дослідила ому нашим людям важко знайти роботу за кордоном.
Більшість українців, які покинули територію України, є висококваліфікованими фахівцями, що отримували на Батьківщині зарплату вище середнього рівня. Зараз більше 5 млн українців знаходяться під тимчасовим прихистком лише в Європі. Переважна частина з них – жінки. Не дивлячись на високоосвіченість, їм дістається праця з низькими професійними вимогами.
Мовний барʼєр
Це найперша причина. Наскільки вона важлива, видно з порівняння статистичних даних працевлаштованих українських біженців:
- в Польщі – 58%;
- в Естонії – 40%;
- в Німеччині – 14%.
У Польщі більшість українців встигли за півтори року більш-менш опанувати мову, в Естонії багато місцевих людей старшого віку знають російську, що спрощує комунікацію. Мовний барʼєр в Німеччині найбільший, тому знання мови у переважної частини українців, що виїхали після війни, досі на рівні А1.
Нерегулярні пропозиції
Нерегулярні пропозиції, на які можуть претендувати українці – це туризм або готельний бізнес, що функціонує сезонно. Проте, забезпечувати родину житлом і їжею потрібно весь рік.
Також проблему становить працевлаштування без контракту та недотримання нормальних умов праці. Тобто, робочий день 10-12 годин та недоотримання зарплати – часта історія з українцями за кордоном.
Догляд за дітьми
Більшість українців, які виїхали з вибухом війни – це жінки з дітьми. Зобовʼязання щодо дітей, неможливість влаштувати дітей у садок чи школу, складнощі з інтеграцією малечі без знання мови – це все становить серйозну перешкоду в пошуку праці.
Надмірна кваліфікація
Більшість українців, які отримали тимчасовий прихисток – високоосвічені спеціалісти. Нерідко вони володіють більшою кваліфікацією, ніж їх закордонні колеги. Здавалося б, це позитивний момент, але насправді він приводить до високого напруження в колективі. Конкуренція, яку створили українські біженці, майже завжди не подобається місцевим.