Telegram – все? Використовувати слід не всім

Верховна Рада України вирішила обмежити використання месенджера Telegram для своїх працівників. Причиною цього стала рекомендація Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Тепер Telegram заборонено встановлювати і використовувати на службових пристроях.

Що стало причиною обмежень

Голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин пояснив, що подібні заходи є частиною рекомендацій Національного координаційного центру кібербезпеки. Основною метою є забезпечення безпеки державних службовців і захист даних, адже вже були випадки, коли через Telegram отримували доступ до інформації держпрацівників. Одним із таких інцидентів стало фейкове створення каналу спікера Верховної Ради Руслана Стефанчука.

Які заходи безпеки впроваджуються?

Відтепер працівники Ради мають дотримуватися суворих правил кібербезпеки. Забороняється користуватися Telegram на службових пристроях, обов’язковою стала двофакторна авторизація, а також відключення синхронізації контактів. Це допоможе мінімізувати ризики витоку даних або доступу до акаунтів сторонніх осіб.

Блокування використання Telegram також забезпечується технічними і програмними засобами, а всі спроби несанкціонованого підключення фіксуються.

Чому це важливо

Telegram уже давно став популярним месенджером для багатьох українців, але він також може бути джерелом ризику для держслужбовців. Анонімність і простота користування Telegram роблять його привабливим для тих, хто може поширювати фейкову або маніпулятивну інформацію. І хоча для приватного використання месенджер не забороняється, на робочому рівні його використання стало загрозою для безпеки держави.

Телеграм-канали в регіонах: небезпека фейків

Додатково варто згадати про аналіз, проведений Інститутом демократії імені Пилипа Орлика, який виявив проблеми з медіа в Південній Україні. За даними дослідження, регіональні Telegram-канали часто публікують неперевірену інформацію, що призводить до фейків і маніпуляцій. Це ще один приклад того, чому важливо бути обережними з використанням месенджерів, особливо в офіційній роботі.

Обмеження використання Telegram у Верховній Раді — це лише частина більшого процесу зміцнення кібербезпеки в Україні. Хоча приватне використання месенджера залишається дозволеним, службовцям доведеться дотримуватися нових правил, щоб мінімізувати ризики витоку інформації.