Жозеп Боррель, глава зовнішньополітичного відомства ЄС, під час зустрічі з міністром закордонних справ Китаю Ван Ї, серед іншого, обговорив підтримку Пекіном війни Росії проти України.
“Високий представник пояснив, чому Європейський Союз вважає російську війну проти України екзистенційною загрозою для Європи. Він висловив занепокоєння тим, що експорт Китаєм великої кількості товарів і елементів подвійного призначення підтримує Росію у нарощуванні виробництва її військового обладнання,” – йдеться у повідомленні, оприлюдненому на сайті Європейської служби зовнішніх справ.
Точки впливу
Згідно з повідомленням, Боррель попросив “Китай використати свій вплив на Росію, щоб сприяти припиненню війни.”
“Він попросив Китай підтримати мирний процес в Україні і вважає, що спільна заява з Бразилією з травня 2024 року не йде в цьому напрямку,” – додає європейська служба.
Нещодавно міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів переговори зі своїм китайським колегою ВанЇ. За його словами, переговори стосувалися шляхів до справедливого миру.
За даними західних ЗМІ, за час війни в Україні Китай став для Росії основним постачальником товарів, необхідних для різних озброєнь, зокрема ракет. Наприклад, Financial Times писала, що в 2023 році 90% чипів, імпортованих Росією, надходили з Китаю і використовувалися у виробництві ракет, танків і літаків. У останньому кварталі минулого року з Китаю було імпортовано 70% верстатів, які, ймовірно, використовувалися у виробництві балістичних ракет.
Ілюзорний нейтралітет
При цьому важливо, що офіційні особи Китаю уникають відкрито ставати на якусь одну з воюючих країн, хоч для всіх очевидно, хто в більшій мірі є їх економічним і політичним партнером. При цьому їм вдається зберігати дуже тонкий і крихкий, але нейтралітет.
Влада Китаю заявляє, що не надає зброю жодній зі сторін російсько-українського конфлікту, який називає “українською кризою.” Китай заявляє, що є нейтральною стороною у війні Росії проти України, але його критикують за відмову засудити Москву через її повномасштабне вторгнення на українські території в лютому 2022 року і за зв’язки з РФ.