Що насправді сталося на території Запорізької АЕС і яка ситуація зараз

Вчора ввечері Нікопольська районна військова адміністрація повідомила про те, що російські військові підпалили значну кількість автомобільних шин на території Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Ця подія викликала занепокоєння через можливу провокацію, яка може призвести до серйозних наслідків.

Причини пожежі

За даними “Енергоатому”, пожежа виникла на об’єкті технічного водопостачання ЗАЕС, у результаті чого загорілася градирня №1. Причиною інциденту могли стати як недбалість, так і навмисний підпал. Важливо зазначити, що градирня розташована всього за кілометр від енергоблоків, а масштабна пожежа на цьому об’єкті може спричинити аварію з викидом радіаційних речовин. Наразі радіаційний фон залишається в межах норми, що дещо заспокоює, але не знімає загрозу.

Хто винен?

Російська влада, у свою чергу, звинувачує у пожежі Збройні сили України, стверджуючи, що станція була атакована українським безпілотником. Однак такі заяви не підтверджені міжнародними організаціями.

Навіщо такі звинувачення потрібні Росії? Щоб спричинити тиск на Україну з боку міжнародних організацій. На территорії ЗАЕС з першого дня армія РФ зберігає свою військову техніку та боєприппаси, допускає туди військовослужбовців, що порушує всі міжнародні норми і вимоги з ядерної безпеки. Саме тому для погіршення репутації України їм необхідні провокативні дії, на тлі котрих їх власні порушення не будуть викликати різку реакцію.

Пожежу вдалося загасити вже наступного ранку. Проведені заміри повітря не показали підвищення рівня радіації, що є хорошою новиною на тлі тривожних подій. Відомо, що частина мешканців Запоріжжя, Нікополя та Марганця, які розташовані неподалік, утрималися навіть від поїздок на роботу зранку 12 серпня, поки не будуть точно впевнені, що катастрофи не сталося. Проте, паніки серед населення не спостерігалося.

Реакція МАГАТЕ

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) не стало на бік жодної з сторін, заявивши лише про те, що спостерігало вибухи та дим на території станції. Крім того, МАГАТЕ повідомило про можливу атаку дрона, але конкретну винну сторону не вказали.

Російська влада наполягає на тому, що МАГАТЕ має назвати відповідальних за обстріл і пожежу на ЗАЕС. Цей інцидент вкотре підкреслює небезпечність військових дій на території атомної станції, яка може стати епіцентром екологічної катастрофи, якщо не буде вжито необхідних заходів для забезпечення її безпеки.

А поки що весь південь України, як і весь світ, продовжує “сидіти” на гирлі цього вулкану, який может в будь-який момент почати виверження через недбалість і відсутність професіоналізму в експлуатації російськох окупантів.