Що переможе: арбалет чи Інтернет?

РФ має певні досягнення в сфері оборонно-промислового комплексу, що не можна ігнорувати. Але попри це на полі бою в Україні російська армія відчула значні недоліки використання застарілої військової техніки та її недостатню модернізацію. Західні стандарти виявилися недосяжними, і відставання в оснащенні війська стало очевидним.

Різниця є

Війна завжди була каталізатором для інновацій, починаючи від арбалета і закінчуючи Інтернетом. Не змінився цей принцип і в наші дні: приватна промисловість відіграє ключову роль у військових проривах, навіть таких як розробка атомної бомби. В той самий час жорсткі економічні санкції з боку Заходу значно підірвали російську економіку та військовий потенціал. Обмеження доступу до західних технологій та ринків ще більше вдарили по російській промисловості та можливостях модернізації озброєнь.

На противагу цьому, Україна отримала масштабну підтримку від західних союзників та великих технологічних корпорацій. США, ЄС та інші країни надали Україні значну допомогу у вигляді зброї, фінансів та гуманітарної підтримки. Сучасний арсенал ЗСУ включає:

  • протитанкові ракетні комплекси MILAN, Javelin і NLAW,;
  • тактичні дрони SwitchBlade, гаубиці FH70 і M777; 
  • ракетні установки HIMARS, а також широкий спектр зенітних ракет і систем.

Такий арсенал дає українській армії значну перевагу на полі бою.

Штучний інтелект на службі війни

Співпраця з іноземними технологічними компаніями призвела до безпрецедентних інновацій у галузі військового штучного інтелекту, що стало новою віхою у сучасній війні. Генерал армії США Марк Міллі, колишній голова Об’єднаного комітету начальників штабів, зазначив, що це партнерство прискорює «найбільш значні фундаментальні зміни в характері війни, коли-небудь зафіксовані в історії».

Військово-технічні досягнення союзників України, особливо США та НАТО, значно зміцнили оборонний потенціал країни. Високотехнологічне озброєння, складні системи спостереження та новітні засоби зв’язку, надані союзниками, створили для ЗСУ суттєву перевагу на полі бою. Ця підтримка не лише посилила здатність України відбивати наступ Росії, але й зруйнувала стратегічні плани російських військ.

Сильні стають могутніми

Великі корпорації, такі як Microsoft, Amazon, Google та Starlink, відіграли ключову роль у захисті України від російських кібератак, перенесенні важливих урядових даних у хмарні сховища та забезпеченні безперервного зв’язку. Вони виділили сотні мільйонів доларів на інформаційний захист країни.

Американська компанія Clearview AI надала свою технологію розпізнавання облич понад 1 500 українським чиновникам, які використовували її для ідентифікації понад 230 000 росіян на українській території.

У Києві відкрилися представництва невеликих американських та європейських компаній, багато з яких спеціалізуються на автономних дронах. Молоді українці назвали деякі з жвавих коворкінгів міста «Долиною MilTech».

Приховати все

Система «універсального» супутникового інтернету Starlink від компанії SpaceX Ілона Маска швидко стала ключовою українською системою бойового управління та передачі даних, вивівши ЗСУ в XXI століття. Ця система надає можливості, які навіть збройні сили США очікували отримати не раніше середини 2030-х років.

Завдяки Starlink стало можливим підключення будь-якого підрозділу до мережі в будь-якому місці, обмін відеопотоками в режимі реального часу, створення бойових чатів та інших систем управління для обміну даними між тисячами абонентів. Висока прихованість зв’язку та можливість використання Wi-Fi для тактичного зв’язку зробили кожен бойовий підрозділ і кожний засіб вогню частиною мережево-центричної системи з можливостями цілевказання, наведення та коригування в реальному часі і з потенціалом високоточної зброї.

Ці технології дали Україні значну перевагу, яку навіть найсучасніші збройні сили світу тільки починають освоювати. Попри надмірну виснаженість, значні втрати і купу інших проблем, які накопичилися в українській армії за 2,5 року повномасштабної війни, вона наразі є найсучаснішою армією світу, яка володіє неймовірним і унікальним досвідом, перейняти котрий мріють найкращі спецрозділи різних країн, а найбільше – Росії. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *