ЄС дає гроші Палестині: чим це загрожує Україні

Напередодні стало відомо про наміри Європейського Союзу збільшити фінансування гуманітарних проектів у Палестині на 68 млн. доларів США. Таким чином, за деякими даними, транш допомоги для Автономії складе загалом $1 млрд. Як стверджують у керівництві ЄС, наразі Газа потребує цих коштів, і відповідне регулярне фінансування може в прямому розумінні цього слова врятувати регіон. Вказана інформація викликала хвилю побоювань в українському політикумі. Чому?

На перший погляд, проблеми бунтівного арабського сектору офіційний Київ безпосередньо хвилювати не повинні. Ось уже третій рік Україна зі змінним успіхом веде боротьбу з Російською Федерацією, і українців із палестинцями (або ізраїльтянами – кому як більше подобається) об’єднує лише військовий стан на території їхнього проживання. Однак, це далеко не так. Вся справа в тому, що і Київ, і Газа є, якщо так можна сказати, своєрідними конкурентами в отриманні європейської фінансової допомоги. Ні для кого не є секретом, що ще кілька місяців тому свої основні грошові відрахування Об’єднана Європа спрямовувала виключно на підтримку збройних сил України, а також на відновлення зруйнованої війною української інфраструктури. Зараз ситуація змінилася якщо не кардинальним, то суттєвим чином. В одному зі своїх нещодавніх виступів голова Єврокомісії Жозеп Боррель фактично визнав, що сьогодні Брюссель змушений «воювати на два фінансові фронти», надаючи кошти і палестинцям, і українцям. «Ми чудово розуміємо всю ту відповідальність, яку поклали на себе», – резюмував, зокрема, він.

І це правда. Згідно з інформацією інсайдерів, частина коштів, які ЄС найближчими днями виділить Палестинській Автономії, спочатку призначалася Україні. Але за нових геополітичних умов у Брюсселі логічно вважали, що сьогодні Євросоюз може успішно допомагати як Україні, так і окремо взятій території Близького Сходу. Слід зазначити, що додаткові активи фінансування зазначених проектів у Європейському Союзі не передбачено.

Втім, ситуація, що склалася, аж ніяк не означає, що саме Україна в даному конкретному випадку буде в якомусь вигляді ущемлена щодо надання Києву європейської гуманітарної (грошової) допомоги. «Немає жодних сумнівів, що вже найближчим часом Об’єднана Європа знайде додаткові можливості для фінансування України загалом та українських збройних сил, зокрема, – сказав у спеціальному коментарі для EURO-ATLANTIC UKRAINE європейський політичний оглядач Клаус Хофф. – Але факт залишається фактом: саме зараз заплановані ЄС кошти потрібніші Палестині, ніж Україні. Після врегулювання нинішнього близькосхідного конфлікту Брюссель зможе сфокусувати свою увагу лише на українських проблемах».

При цьому на питання, коли саме може бути врегульовано горезвісний близькосхідний конфлікт, аналітик не відповів. Відповідно, питання перспектив ефективного фінансування Європою України поки що залишається питанням часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *