Вже не цікавий: чому Ізраїль втратив свою актуальність для Заходу

Ще півроку тому Ізраїль був самою гарячою темою світових ЗМІ, але зараз ситуація змінилась докорінним чином. І справа не лише в тому, що будь-яка тема з часом втрачає свою актуальність. Причини більш прозаїчні і практичні. Просто Ізраїль більше не цікавий для Заходу.

Старі конфлікти на новий лад

Близький Схід – територія зі давніми конфліктами, які спалахують з новою силою. Ізраїль офіційно назвав свої дії прямою відповіддю на терористичні атаки угруповання ХАМАС. І попри значні просування в цьому питанні Тель-Авів за останні місяці так і не зміг досягнути своєї мети, яка полягала в повній ліквідації супротиву. Але треба констатувати той факт, що значний прогрес в Секторі Гази все-таки відбувся. 

Світова спільното дуже по-різному відреагувала на те, що останнім часом спостерігалося на Близькому Сході. Але в реакціях зʼявилось дещо нове, чого раніше не було в глобальній політиці, а саме – критика дій Тель-Авіву з боку політиків і держпосадовців таких країн і структур:

  • США;
  • Велика Британія;
  • Євросоюз.

В чому ж причина такої раптової зміни? Справа в тому, що роль Ізраїля как важливого і пріоритетного партнера глобального Заходу в своєму регіоні почала падати. Пояснюється все просто: всю другу половину минулого століття Захід діяв на події Близького Сходу, впливаючи безпосередньо на держави , що тут розташовані. Основними механізмами впливу були ізраїльсько-арабські та ізраїльсько-іранські конфлікти, що створювало постійну загрозу проксі-війн між найбільшими виробниками в нафтогазовій галузі. 

Від теорії до практики

Проксі-війна – це такий збройний конфлікт, де опосередковано бере участь третя сторона, яка планує досягти стратегічного результату, що вигідний для неї. Саме Захід виступає тут в ролі такої третьої сторони. Але що ж тоді змінилось в цей раз?

А змінився клімат. Саме кліматична повістка призвела до втрати актуальності ізраїльської підтримки. Зараз активно триває перехід сфери енергетики, спираючись на відновлювані джерела, тенденція відмови від нафти і газу найближчим часом лише поглиблюватиметься. Насправді,  залежність від вуглеводнів ще не подолана повністю, але процес глобального переходу до зеленої енергетики вже невідворотній. 

Наприклад, в ЄС вже 19 років сплачується податок на використання вуглеводнів, а незабаром в Євросоюзі запровадять транскордонний вуглеводневий податок на повну силу. Паралельно з цим починають діяти правові, економічні та політичні механізми корегування розвитку зелених технологій. Розробки в цій сфері ведуться ефективно, особливо в розвинених країнах. Тепер цей прогрес підтягне і ті країни, що менш розвинені, до купівлі відповідних розробок і втілення їх вже у себе.

Саме через це вектор інтересів Заходу докорінним чином змінився, і Ізраїль тим самим вислизнув з переліку пріоритетних регіонів, які раніше використовувалися для маніпулювання на Близькому Сході. Тому не виключено, що це буде останній гучний конфлікт на цих землях. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *