Не лише світову спільноту, але й самих мешканців окупованих територій цікавить питання: що за вибори знову планують окупанти? І чи можна в них не приймати участь?
Що це буде
У вересні 2022 року на окупованих територіях провели так званий “референдум”. Його географією стали такі області:
- Донецька;
- Луганська;
- Херсонська;
- Запорізька.
Результати були відомо ще до того, як їх оприлюднили, адже:
- З окупованих територій до того моменту виїхала більшість населення, яка не підтримувала вторгнення РФ, тому що залишатися там було небезпечно для життя.
- Більшість людей, які залишились там, не хотіли брати участь в сумнівному “референдумі”.
Тим не менше, результат становив майже 100%, тому вже через тиждень Путін підписав наказ про приєднання цих території до РФ.
Єдиною країною, яка визнала результати того “голосування”, стала Північна Корея. Всі міжнародні організації і правозахисні фонди надали свої висновки, що “референдум” проведено з порушеннями майже всіх вимог.
Наступний етап
На 10 вересня 2023 року планують наступні бутафорські вибори. На них будуть обирати місцеву владу взамін тієї хаотичної, що діяла весь час окупації. Аналітики називають це “останньою репетицією” перед виборами Президента РФ, які відбудуться у 2024 році.
Суцільні протиріччя
Існує ціла низка суперечностей, які навіть за російським законодавством ставлять під сумнів заплановане:
- На цих територіях діє воєнний стан, який унеможливлює вибори. З 24 лютого 2022 року він був встановлений Україною, а з жовтня – продубльований РФ, яка вважає окуповані території своїми власними.
- Щоб хоч якось наблизити майбутні вибори до міжнародних вимог, Путін в травні 2023 року швиденько підписав спецуказ, який дозволив вибори в окупації у воєнний час, хоч це не відповідає міжнародним правовим нормам.
Кого обиратимуть?
Якщо в Україні є обласні і міські ради, то в РФ система складніша – кожна регіональна влада називається по-своєму:
- після окупації донецьких і луганських земель там створили так звані “народні ради”;
- в Запорізькій області хочуть зробити “законодавчі збори”;
- в Херсонській області планують ввести “обласну думу”.
Більшість впевнена, що це голосування теж буде бутафорським. Найбільше голосів наберуть кандидати від провідної партії РФ, бо нікого не хвилює справжня думка людей.
Проблема паспортів
Але в звʼязку з виборами, що насуваються, посилився тиск на населення, яке все ще пручається отриманню російських паспортів. Якщо раніше їм погрожували тим, що не дозволять отримувати гуманітарну допомогу та заблокують всі рахунки, то тепер приєднався ризик бути депортованими. І хоча передбачається, що людей вивезуть на територію держави, громадянами якої вони є, насправді ніхто не знає, в якому напрямку їх вивезуть.
Проте нещодавно повідомили, що влада дозволить виразити своє волевиявлення навіть тим, хто не отримає паспорт Росії.
На фоні всього цього називати майбутні вибори “демократичними” не наважиться ніхто. Крім російських чиновників, звісно.