“Відчайдушні домогосподарки” в Ірландії: чому ірландки не підтримали ідею модернізації конституції

Дублін отримав гучного ляпаса від своїх виборців, в яких був так впевнений. Уряд робив ставку на модернізацію конституції, в якій збирався відверто “загравати” з родинними визначеннями і змінити формулювання щодо жінок, які займаються домогосподарством. Та це спричинило неочікуваний результат, про що свідчать результати двох нещодавних референдумів. 

“Політичне похмілля” – так назвали стан уряду Ірландії після двох референдумів, на яких хотіли змінити роль жінки і значення родини. Попри те, що влада, всі відомі опозиціонери і представники громадянського суспільства закликали народ сказати “так” з обох пунктів, виборці їх рішуче відхили, про що свідчить 74% “проти” в “жіночому” питанні і 67% в “родинному”. Сам Премʼєр-міністр прокоментував це як провал уряду, який повинен був переконати людей проголосувати інакше. 

Прогресивна країна забуксувала

Результати дивують, адже Ірландія після строгого католицького минулого стала досить прогресивною країною. Тут швидко відбулася соціальна модернізація, за останні роки взагалі легалізували одностатеві шлюби і дозволили аборти рішучим “так” на референдумах. Визначення поняття сімʼї і ролі жінки в домогосподарстві було менш ризиковим питанням з політичної точки зору, тому політики були впевнені в позитивному результаті. Але сталося не так. 

На референдумі щодо конституційного визначення родини обговорювалась рівність перед законом родин, що офіційно зареєстровані, з родинами іншого типу постійного звʼязку.

Роль жінок повинна була змінитись вилученням фрази про те, що жінка своїм життям вдома є опорою держави, а це – обовʼязкова умова загального блага, і про необхідність з боку держави економічного забезпечення матері, яка змушена нехтувати домашніми обовʼязками заради забезпечення родини. 

Обидва принципи постали ще в ті часи, коли жінки навіть для оформлення власного паспорту мали отримати дозвіл чоловіка, а також зсушені були після одруження звільнятися з роботи. Уряд намагався замінити ці архаїзми гендерно нейтральними формулюваннями і загальним визнанням догляду між членами родини в конституції. 

Хто винен?

Зараз уряд аналізує причини, з яких референдуми провалилися, і вони такі: 

  • підготовка до референдумів відбулася в атмосфері поспіху;
  • виборча кампанія була підготовлена погано;
  • населення бомбардувала незрозуміла і суперечлива інформація;
  • народ не зрозумів, які зміни відбудуться, якщо приймуть поправки.

Все це спричинило дуже низьку явку виборців – лише 44%. 

Аналітики розглядають це як дуже серйозний сигнал про недовіру народу до влади. Зростаюча інфантильність згодом у більшості випадків виливається у різкий вибух і намагання докорінним чином змінити систему, а нерідко – владу взагалі. Зростання числа заворушень і мітингів у Дубліні останнім часом свідчать якраз про цю тенденцію. Чи відреагує на це влада належним чином – питання надважливе. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *