Захід вирішив обійти Росію по морю: товари з Китаю оминатимуть російські акваторії

Захід все активніше шукає нові логістичні шляхи в обхід Росії, і здається, в цьому є значний прогрес. Обхідними варіантами стали Центральна Азія і Південний Кавказ. Для поглиблення цієї тенденції Європарламент прийняв важливий документ – резолюцію про перегляд стратегії ЄС щодо країн Центральної Азії, яка діяла останні пʼять років. В документі опрацьовано механізми, що дозволять ігнорувати російські транспортні маршрути.

В чому суть?

В документі прописана необхідність проводити більш активну взаємодію з Центральною Азією, що випливає з особливої геостратегічної ролі регіону сьогодні. Головними напрямками діяльності визначено такі:

  • поглиблення партнерства на політичному рівні;
  • активізація економічної взаємодії;
  • надання можливої підтримки європейськими інвестиційними банками для розвитку інфраструктури в регіоні.

При цьому головну роль в налагодженні транспортних маршрутів відіграють такі країни:

  • Китай;
  • Казахстан;
  • країни акваторії Каспійського моря;
  • Азербайджан;
  • Грузія;
  • Туреччина.

До процесу приступили так активно, що вже розпочалось створення фонду для Транскаспійського міжнародного транспортного маршруту, який входить в більшу систему транспортних комунікацій, що складають базу програми коридора Європа – Кавказ – Азія. В даному випадку йдеться про організацію фонду, в якому будуть консолідуватися як державні, так і приватні кошти країн-учасниць програми. Зокрема, саме з цього фонду будуть фінансуватися найпріоритетніші проекти. 

Але і це ще не все. Важливим кроком стало те, що восени минулого року до країн-членів ініціативи долучився Туркменистан, а це одразу розширило можливості як обсягів вантажних потоків, так і доєднання нових вантажів з торговельних гігантів, таких як Китай та країни Центральної Азії, що мають колосальний потенціал економічного зростання. 

Кому вигода

На даний момент 96% всіх дальніх доставок вантажу здійснюється морським транспортом, і це в середньому займає 30-40 діб. Новий транспортний коридор не зробить доставку дешевшою, ціна, скоріше за все, залишиться такою ж, але при цьому терміни суттєво зменшаться. За ідеальних погодних умов на практиці змогли підтвердити терміни до двох тижнів, що втричі швидше ніж традиційним шляхом.

Потенціал цього починання розуміє як Захід, так і Азербайджан, Казахстан і Узбекістан, які вдаються до реальних кроків з підвищення ефективності роботи морського коридора. Економіка цих країн виграє в першу чергу, позитивні зміни відчують і Європа з США, а ось втрати будуть лише для Росії. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *