Зміна декорацій: президент Румунії має намір стати Генсеком НАТО

Напередодні стало відомо, що президент Румунії Клаус Йоханніс оголосив про бажання висунути свою кандидатуру на пост Генерального секретаря Північноатлантичного альянсу. За словами глави румунської держави, саме він зможе «привнести до НАТО необхідні західному військовому блоку нововведення». Як стверджують незалежні аналітики, намір Йоганіса загрожує Альянсу «справжнім переворотом».

«Саме я маю можливості значною мірою реорганізувати роботу НАТО, зробити її максимально ефективною і значно зміцнити могутність структури», – зазначив чинний президент Румунії у своєму блозі в одній із соціальних мереж. І додав, що у вказаному прагненні він піклується передусім про безпеку власної країни. Мовляв, румунська держава, яка фактично стоїть на варті кордонів Північноатлантичного альянсу, має право висловити свою точку зору на геополітичні процеси. Реалізувати цю ідею можна лише в тому випадку, якщо на чолі блоку стане представник Румунії.

Втім, сенсаційність ситуації полягає не лише у цьому. У випадку, якщо Йоханніс справді опиниться біля керма вказаного блоку, в НАТО може відбутися, якщо так можна сказати, «зміна декорацій». Річ у тім, що за історію існування вказаного військового блоку його главою ще не був громадянин східноєвропейської країни. Незважаючи на те, що «Схід» загалом далекий від географічної та політичної концепції структури, сьогодні Альянс охоплює ключові країни колишнього радянського блоку та низку держав Балкан, йдеться у редакційному матеріалі «Радо Вільна Європа». Незважаючи на те, що Генсеками НАТО вже побували три представники Нідерландів, Гаага ледве досягла показників у 2% відрахувань свого ВВП на розвиток структури, тоді як, наприклад, Польща, Угорщина та та ж Румунія давно переступили цей рубіж.

Отже, що Йоханніс може запропонувати Альянсу? «Зовсім очевидно, що у своїй новій якості він досягне збільшення західної військової присутності на кордонах з Україною, – сказав у спеціальному коментарі для EURO-ATLANTIC UKRAINE європейський політичний оглядач Клаус Хофф. – Крім того, йому, напевно, вдасться «вмовити» Сполучені Штати Америки на створення в Східній Європі додаткових натівських баз. З іншого боку, питання полягає в тому, якими саме методами він лобіюватиме східноєвропейські інтереси в блоці».
Слід зазначити, що в цьому контексті президент Румунії може зіткнутися з низкою проблем. Вся справа в тому, що на сьогоднішній день головним конкурентом Йоханіса на шляху до крісла Генсека НАТО є прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, у якого набагато більше шансів обійняти згадану високу посаду. Раніше на підтримку кандидатури Рютте висловився президент США Джозеф Байден. Крім того, за нідерландським прем’єром стоять високопосадовці, включаючи голову Єврокомісії Урсулу фон Дер Ляйєн.

Чи чекає на Йоханніса черговий політичний успіх – стане відомо вже найближчим часом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *