Зустріч Блінкена і Сі Цзіньпіна: сварка чи примирення?

Наприкінці тижня пройшла знакова зустріч Держсекретаря США Тоні Блінкена та лідера Китаю Сі Цзіньпіна. Ні для кого не секрет, що головною темою під час візиту американця було обговорення ситуації щодо війни Росії в Україні. Обидві мега-держави стоять в цьому конфлікті по різні сторони барикад, і Блінкен намагався повідомити про недопустимість підтримки Росії Китаєм. 

Це не єдина проблема, яку намагалися вирішити на двосторонній зустрічі, крім цього розглядали наступне:

 • суперечності в економічній і торгівельній практиці Китаю;
 • агресія Китаю в Південно-Китайському морі;
 • налагодження стабільності в Тайванській протоці;
 • реакція на ядерну і ракетну програму Північної Кореї;
 • війна євреїв і палестинців. 

Про те, наскільки серйозно налаштовані обидві сторони щодо результатів зустрічі, свідчить те, що перед зустріччю безпосередньо з лідером Китаю відбулися пʼятигодинні переговори з китайським Міністром закордонних справ Ваном Ї. Навіть обід пройшов під час спілкування, сторони не відволікалися на це.

Офіційні результати

Після візиту Державний департамент повідомив, що результатами зустрічі стало обговорення цілої низки зобовʼязань, які попередньо розглядали восени минулого року лідери країн – Джо Байден і Сі Цзіньпін. Це відбувалося в рамках саміту АТЕС 2023, що проходив у листопаді минулого року.

Крім питань, повʼязаних з російсько-українською війною, розглядали таке:

 • поглиблення співпраці в боротьбі з наркотиками;
 • комунікації у військовій сфері;
 • переговори про ризики розвитку штучного інтелекту;
 • сприяння обміну людьми в науці, торгівлі і т.д.

Всі експерти зазначили, що за останні 10 місяців діалог між двома країнами зрушив із застійної точки, і обидва лідери задоволені тим, як зараз складаються політичні відносини, адже помітне потепління у сфері вирішення серйозних розбіжностей.

А що насправді

Офіційні заяви після переговорів – це одна справа, а те, який результат під час них отримали – зовсім інша.

Тому краще зосередитися на реальному ефекті, а він такий:

 • Міністр закордонних справ Китаю серйозно стурбований майбутнім перебігом відносин з США, бо, на його думку, зростаючі “негативні фактори” загрожують стабільності. Він вважає, що суперництво, яке наявне зараз, може далі перерости в реальний конфлікт
 • Напруга між США і Китаєм росте на фоні того, що відбувається в Південно-Китайському морі. Китай претендує на нього майже повністю, що викликає конфлікт із Філіппінами. В свою чергу США мають договір з Філіппінами про взаємну оборону, що може стати причиною сутичок з Китаєм. 
 • Держсекретар Блінкен в свою чергу попередив, що допомога Росії викличе відповідні заходи з боку його держави, і що наразі Китай є найбільшим постачальником і підтримкою для небезпеки у Європі, яка існувала за багато останніх десятиліть. 
 • Ван Ї теж застеріг США від перетинання “червоних ліній” стосовно політики щодо Китаю. 

Тобто, по суті, зустріч стала обміном взаємними застереженнями і попередженнями. Назвати її теплою чи багатообіцяючою для майбутнього навряд чи можливо. Позитивна зміна єдина – держави почали комунікацію. Але очікувати, що вона обовʼязково стане початком зниження напруги, поки що підстав немає. Це може як покращити, так і швидко погіршити ситуацію.

А світове товариство тим часом чекає, чи почнеться співробітництво США і Китаю, що приведе до вирішення глобальних проблем і взаємних перемог, чи вони все-таки перейдуть до відкритої конфронтації, яка призведе до великих втрат.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *