Литва та Польща готуються до спільних бойових дій: Відважний грифон 24/II та план «Орша» в дії

Литва та Польща анонсують початок спільних масштабних військових навчань, під назвою «Орша» в рамках маневрів «Відважний грифон 24/II». Ці дії є частиною великомасштабних навчань НАТО під назвою «Стійкий захисник». 

До чого готуються

Щоб краще зрозуміти сенс навчальної операції, варто знати, що Орша – це місто в Білорусі. Воно знаходиться у Вітебській області, кордон якої збігається з кордоном Білорусі з Литвою та Латвією. Орша по суті – пункт, з якого в разу воєнних дій буде переправлятися жива сила і техніка в сторону Балтики та Польщі. Це одна з причин, чому саме тут важливо підготуватися до наступу. 

Друга причина – Сувалкський коридор. Він має довжину приблизно 100 км і відокремлює територію російської Калінінградської області від Білорусі. На думку американських військових, саме ця територія – потенційно одна з найбільш гарячих точок в Європі. Тут існують значні інфраструктурні і організаційні недоліки, які стають на перешкоді для швидкої реакції НАТО в разі загроз. Розвідувальні дані вказують, що російський режим задіє саме цей регіон в разі ескалації конфлікту з країнами-членами НАТО. 

Фокус на проблемах

Саме тому кілька найближчих днів тут проводитимуть масштабні військові навчання з назвою “Орша”. Приблизно 1500 військовослужбовців з Польщі, Литви, США та Португалії залучені до цих вправ, що проходять у районі Сувалкського коридору. 

Навчальний план «Орша», розроблений спільно литовськими та польськими військовими, передбачає відпрацювання оборонного сценарію в цьому регіоні. Назва плану є відсиланням до історичної перемоги військ ВКЛ та Корони Польської під командуванням гетьмана Костянтина Острозького під Оршею, яка відбулася в 1514 року.

Очікується, що президенти Литви та Польщі, Анджей Дуда та Гітанас Науседа, будуть особисто присутніми під час маневрів, де вони зустрінуться з командирами та спостерігатимуть за навчаннями. Це важливий сигнал для міжнародних спостерігачів, в тому числі – і в бік Росії, що навчання – пріоритет для цих країн, і їм приділяється належна увага.

Гучний початок

Під час свого візиту до Литви в січні, Анджей Дуда підкреслював необхідність приділяти «особливу увагу і контроль» Сувалкському коридору, а також оголосив про посилення військової присутності в цьому регіоні.

Для литовських військових ці навчання стануть початком національних вправ, у яких до червня 2024 року планується задіяти близько 10 тисяч резервістів.

Генерал Вальдемарас Рупшис, командувач литовської армії, вказав, що метою цих маневрів є «перевірка планів оборони» та надання «чіткого сигналу про тверду рішучість та відданість членам НАТО взаємної оборони. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *