Міжнародна організація з керуючим центром розміром в одну людину: на що перетворюється НАТО

Верховний представник ЄС не залишив без коментаря заяву претендента на пост Президента США Дональда Трампа щодо пропозиції до Росії бомбардувати тих членів Альянсу, які заборгували членські внески. 

“Європейське НАТО”

Перегляд співпраці з НАТО – одна з основних тез передвиборчої кампанії Дональда Трампа, яка ще навіть не розпочалась. Але вона дійсно знаходить багато прихильників серед американців, тому по суті майбутні вибори – це спроба кандидатів переконати громадян США, чого Блок несе більше – хаосу у світі чи миротворчих місій, а також, чи мусять американці втручатися в геополітику так активно, як раніше.

З одного боку, зрозуміло, що американці все більше відходять від своєї національної ідеї і бажають частково відокремитися від буремного світу, який лежить поза кордонами США. Особливо такі настрої загострила міграційна криза. З іншого, Дональд Трамп, який буде все більше виступати паралельно з наближенням виборів, намагається переконати громадян своєї країни, що світле майбутнє Америки повʼязане зі скороченням участі в Альянсі. Він неодноразово заявляв, що виступає проти автоматичного продовження гарантій безпеки 28 членам НАТО. Також він повідомляв, що має намір запровадити оплату Вашингтону за підтримку і захист членів Блоку. Саме тому все частіше європейські лідери озвучують, що необхідно перетворити Північно-Атлантичний Альянс на більш “європейську” організацію, яка не так критично залежить від Білого Дому.

Екстремізм як стиль правління

Але часами Дональд Трамп так захоплюється виступами на публіці, що занадто заговорюється. Так сталося і 10 лютого, коли під час своєї промови він зробив скандальну заяву про заохочення Росії атакувати тих членів Альянсу, які не сплачують внески на оборону. 

Оскільки це суперечить основному документу організації, це одразу ж розкритикував Генеральний секретар Альянсу Столтенберг. Він згадував про 5 статтю Статуту, але і без цього зрозуміло, що подібні заяви можна признати екстремістськими. Парадокс цього світу полягає в тому, що за такі висловлювання когось могли б притягнути до відповідальності, та з експрезидентом цього не станеться. Але саме дивне те, що люди, присутні в залі під час промови Дональда Трампа, аплодували у відповідь на ці заклики. 

На випередження

Проте, нинішній уряд був готовий до подібного розвитку подій. Інакше чим можна пояснити те, що всього 2 місяці тому Конгресом було ухвалено закон, що ніхто з Президентів не може з власної ініціативи без узгодження з Сенатом або Конгресом вивести США зі складу НАТО. 

Також реакція прослідувала і з Європи. Так, представник ЄС із закордонних справ та безпеки Жозеп Боррель повідомив, що ситуація, коли міжнародна організація залежить від настроїв однієї людини, неприпустима. Очевидно, що в разі приходу до влади в США Трампа стосунки з Європою можуть ускладнитися. Якщо новообраний американський Президент порозуміється з Президентом РФ, то наслідки для більшої частини Старого Світу будуть бурхливими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *