Нарва – наступна ціль Кремля: коли чекати загострення

Влада Естонії не займається самообманом і прекрасно розуміє, що у країни є всі перспективи наступною постраждати від путінської агресії. Тут вже зараз працюють над тим, щоб підготуватися до випробування, яке насувається, і це протистояння готується по всім фронтам – від інвестицій у військово-промисловий комплекс до посилення дипломатичної і розвідувальної роботи. 

Тішити естонцям себе особливо і нічим, бо Путін досить чітко озвучив свої плани вже через кілька місяців після повномасштабного нападу на Україну в 2022 році і назвав Нарву історично російським містом. Самі росіяни називають його “найбільш російським містом в НАТО”. В цьому естонському місті зараз мешкає понад 53 тисячі осіб.  Другим етапом втручання у внутрішні справи Естонії стала видача ордеру на арешт премʼєр-міністерки країни Каї Каллас за те, що уряд видав розпорядження ліквідувати памʼятники радянським воїнам. 

Поки не пізно

Підготовку естонці вже розпочали, проте всі розуміють, що до військового удару по Естонії Росія вдасться не в найближчому майбутньому, ще є час, і це навіть не місяці, а скоріше за все – роки. Але і уряд США, і уряди Європи насправді стурбовані тим, що виклик силам НАТО почнеться з наступу на три балтійські країни, якщо війна в Україні закінчиться для Росії зі знаком “плюс”. 

Генсекретар Міністерства закордонних справ Естонії офіційно повідомив про те, що ці загрози – не гіпотетичні. Росія висловлює свої цілі у цій війні чітко і однозначно: захопити територію всієї України з тим, щоб далі змінити безпекову архітектуру Європи, створити з її західних країн буферну зону, зруйнувавши і НАТО, і ЄС, які зараз ефективно виконують безпекову функцію. 

Чи це можливо?

Нажаль, так: Естонія недаремно турбується. Своїми головними проблемами тут бачать такі:

  • мала кількість населення – близько 1,4 млн осіб;
  • велика кількість російськомовних людей – приблизно 30%.

Уряд признає, що протистояти російській армії вони просто не здатні.

Що стосується війська інших членів  Альянсу, вони були розгорнуті в балтійських країнах ще 6 років тому, а після вторгнення Росії в Україну їх посилили. Наразі тут нараховується близько 5 тис натівців, але ця кількість занадто мала для стримування повноцінного військового нападу.

Саме Нарва і ще кілька сел поруч в східній Естонії – найочевидніші цілі для вторгнення Росії, як і Сувалкський коридор на межі Польщі і Литви. До першочергових цілей такод відносять російськомовні області східної Латвії. 

І саме важливе питання – про терміни, коли це може статися. Сам уряд Естонії вважає, що реальні ризики постануть десь через 2-3 роки, бо саме цей час необхідний Кремлю, щоб повномасштабно підготуватися до серйозного виклика НАТО і поновити військовий потенціал. Важливим моментом стане ймовірний прихід до президентства в США Дональда Трампа, який проголошує відокремлення безпекових питань США і Європи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *