Польська військова міць: Чи справджуються прогнози Джорджа Фрідмана?

Протягом останніх століть Польща неодноразово боролася за своє виживання, відбиваючи атаки з боку Османської імперії, Швеції, Австрії, Німеччини (Пруссії) та Росії. Хоча деякі з цих нападів не досягли успіху, за останні два століття країна двічі втрачала свою незалежність.

Акценти змінились

Після відновлення незалежності Польща боролася з Радянським Союзом, що завершилося її перемогою та збереженням територіальної цілісності. Однак, майже через два десятиліття, підписання пакту Молотова-Ріббентропа між нацистською Німеччиною та СРСР призвело до вторгнення та окупації країни. Після поразки нацистської Німеччини, СРСР встановив комуністичний режим у Польщі, який тривав понад чотири десятиліття.

Сьогодні Польща є членом Європейського Союзу та НАТО, відіграючи важливу роль в обох організаціях. Розташована в Центрально-Східній Європі, Польща є надійним союзником США і ключовою країною НАТО на східному фланзі. Геополітичне та військово-стратегічне значення Польщі значно зросло після російського вторгнення в Україну.

Польща є найбільшим прихильником України в регіоні, що підтверджується активним нарощуванням військових сил. Зусилля з модернізації завжди були пріоритетом польської національної стратегії безпеки. Уже до 2022 року країна витрачала 2,4% свого ВВП на військові потреби, що перевищує встановлений для країн-членів НАТО поріг у 2%. Це можна пояснити географічним розташуванням Польщі, яка межує з калінінградським ексклавом Росії.

Надійний партнер чи останній Бастіон?

Сувалкський коридор, який проходить через польську територію, є єдиним сухопутним маршрутом, що з’єднує Білорусь із калінінградським ексклавом Росії, тому має стратегічне значення для Польщі та її союзників. З останнім розширенням НАТО, включаючи Фінляндію та Швецію, доступ до Балтійського регіону покращився, але забезпечення безпеки сухопутного маршруту залишається важливим.

Останніми роками країни-члени НАТО посилили своє передове розміщення, розгорнувши багатонаціональні батальйони в Польщі та інших країнах Східної Європи. Вони також збільшили кількість кораблів, літаків та військ уздовж східного флангу НАТО.

Польща бере на себе велику відповідальність за колективну оборону східного флангу. Починаючи з 2023 року, країна виділяє на оборону 4% ВВП, що є дуже високим показником за стандартами НАТО. Сьогодні польські збройні сили налічують приблизно 150 тисяч осіб, а до 2035 року планується збільшити їхню кількість до 300 тисяч.

Підготовка триває

Польща уклала угоди на суму 4,9 мільярда євро на покупку 250 танків “Abrams” у США та на 4,6 мільярда доларів на покупку 32 винищувачів “F-35”. Крім того, Польща замовила озброєння з Південної Кореї на суму від 10 до 12 мільярдів доларів, включаючи:

  • 180 танків “K2 Black Panther”;
  • 200 самохідних гаубиць “K9 Thunder”;
  • 48 легких штурмовиків “FA-50”;
  • 218 реактивних систем залпового вогню “K239 Chunmoo”.

Зважаючи на значні інвестиції в військові можливості, можна припустити, що Польща в найближчі десятиліття буде лідером у НАТО щодо стримування потенційних загроз з боку своїх східних сусідів і балансування впливу своїх західноєвропейських партнерів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *