Не дивлячись на те, що Сі Цзіньпін на словах виказує підтримку РФ і особисто Путіну, експерти зазначають, що позиція Китаю відносно війни останнім часом змінилась. Для Китаю затягування військових дій на території України несе небезпеку, тому в риториці Пекіна переважають вже зовсім інші настрої. Схоже на те, що Сі Цзіньпін готовий до втілення мирного плану, але не того, який представляв раніше Китай, а українського.
Зміна настроїв
Економічно, територіально і політично Китай дуже близький до Росії. Саме тому мирний план, запропонований свого часу Пекіном, наскрізь був просякнутий поступками в російський бік. Треба зазначити, що така позиція закономірна, адже негативних сторін від відкритої ворожнечі двох сусідів безліч. І проявилася б вона насамперед в економічному гальмуванні Китаю.
Але, здається, прийшов той момент, коли китайська правляча верхівка зрозуміла: негативного від підтримки Росії більше, ніж позитивного. Саме тому Пекін вирішив взяти участь в заході, основна тематика якого – розгляд мирного плану, запропонованого Зеленським наприкінці 2022 року.
Політичний барометр
При цьому позиція Китаю значно змінилась вже за останні місяці, і найкраще демонструють це міжнародні конференції щодо мирного плану України:
- Кінець червня 2023 року. Конференція в Копенгагені. Китай вирішив не відвідувати цей захід, який проходить за ініціативою Києва.
- Серпень 2023 року. Пекін приймає рішення долучитись до учасників конференції, присвяченій мирній формулі із 10 кроків, які запропонувала Україна.
Можливо, така радикальна зміна позиції обумовлена місцем проведення: якщо перший раз це була “недружня” Китаю Європа, то зараз країною, що прийматиме учасників, стане Саудівська Аравія.
В колі “своїх”
Представником від Пекіну буде спецпосланник Лі Хуей, який займається західною дипломатією та питаннями мирного врегулюванню українського питання. Політологи припускають, що китайська риторика, яку будуть озвучувати в колі країн, які є партнерами України, надасть багато сюрпризів.
Як і в перший раз, представників від Росії на цьому міжнародному заході не буде.