Розборки в США: нова гра спікера Джонсона

Дії викликають протидію, і в цьому на власному досвіді впевнився Майк Джонсон, чию голову вимагають республіканці. А повʼязано таке ставлення до свого однопартійця з тим, що він все-таки має намір винести питання про надання грошей Україні та Ізраїлю на голосування вже найближчими вихідними. 

Спочатку були всі перспективи для того, щоб з цим питанням не виникло складнощів. Ще влітку минулого року Президент США звернувся до парламенту з проханням про ухвалення додаткових коштів на допомогу країнам-партнерам, а саме – Україні, Ізраїлю, Тайваню та ін. Але після блискучого початку восени почалися проблеми і все застопорилося.

Другий вогник надії спалахнув у лютому поточного року. Сенат, в котрому стабільно домінують демократичні сили, ухвалив пакет на 95 млрд доларів, але на тому все знову і зупинилося. Ситуація не змінилась навіть тоді, коли на передовій у українських військовослужбовців стало не просто критично, а відчайдушно. Попри всі ризики і наростаючу катастрофу спікер Республіканців Джонсон відмовився від винесення законопроекту на голосування, адже це могло стати причиною усунення його з посади. Якраз такий самий шлях непорозумінь і усунення пройшов його попередник – Кевін Маккарті. 

Але схоже на те, що зараз все прийшло в швидкий рух. Серед тижня спікер оголосив про пʼять різних законопроектів, голосування щодо яких відбудеться вже в суботу. Серед них:

  • виділення 61 млрд Україні;
  • надання 26 млрд Ізраїлю;
  • 8 млрд для Індо-Тихоокеанського регіону. 

В пакеті для Ізраїлю також передбачено 9 млрд на гуманітарну допомогу мешканцям сектора Газа і інших регіонів світу, в яких зараз відбуваються військові конфлікти. 

Четвертий законопроект виявився найцікавішим, бо в ньому є такі закони:

  • заборона TikTok у випадку, якщо китайська компанія-власник не продасть соцмережу;
  • конфіскування активів РФ для фінансової підтримки реконструкції України;
  • поглиблення санкцій стосовно Росії, Китаю та Ірану.

В пʼятому законопроекті є пункт про посилення імміграційної політики та заходи, які зможуть посилити захист кордону з Мексикою на Півдні. Цей пункт розроблено для задоволення вимог правого крила партії, яке блокувало роботу по наданню допомоги без більш жорстких заходів в сфері міграційної політики. Саме цей момент став лютневим фіаско, адже Трамп не узгодив його. Політологи пояснюють, що для цього претендента на президентське крісло не вигідно, аби міграційні проблеми вирішилися таким чином, йому треба, щоб він особисто подолав їх під час передвиборчої кампанії, бо це – козир будь-якого сучасного кандидата в Президенти США. 

Здається, що можна було б розглядати ці законопроекти окремо, але республіканцям таке не підходить, бо чотири перші будуть ухвалені, а пʼятий, очевидно, ні. Але чотири перші – це пряма мета нинішнього Президента Байдена. Чи може Трамп зараз це допустити? Звичайно, ні. 

Тому довірена особа Трампа – Тейлор Грін разом з ще одним депутатом-республіканцем оголосили, що ініціюють вотум недовіри Джонсону, який нібито чинить зраду своїми діями. 

Перед тим, як зрозуміти, що саме так сильно гальмує виділення допомоги, треба памʼятати один факт: більша частина коштів вливаються безпосередньо в оборонну промисловість Америки. Насправді, питання виникають щодо залишку розміром 10 млрд доларів. Їх хотіли видати як позику, але через певний час борг могли б простити і списати.

От на цьому і грає Трамп. В лютому він вимагав, щоб США отримала користь за допомогу, бо допомагати – дурна справа. На це пристав і Джонсон. Навіть Байден погодився з таким формулюванням. Але тепер питання в Джонсоні і вотумі недовіри. Він зможе пережити його лише в тому випадку, якщо знайдуться демократи, які врятують його своїми голосами, хоч це і поставило б його в ще більш залежну позицію щодо правого крила партії. 

Спікер чудово знає про небезпеку, яка над ним нависла, але прокоментував це так: “Моя філософія – робити правильні речі”. Кілька місяців вагань змінилися рішучістю: “Ми не дозволимо, щоб Путін марширував по Європі”.

Виникає лише одне питання: чому Джонсону довелося так довго чекати, перш ніж згадати про свою філософію? Можливо, правда полягає в тому, що йому кінець-кінцем вдалося домовитися з Трампом, коли вони зустрічалися тиждень тому у Флориді. Трамп тоді зазначив, що підтримує спікера. Також він додав, що хоче перетворити виділення коштів Україні з подарунка на позику.

Така позиція розчарувала праве крило партії, але чому Трамп раптом так змінив свою думку? Може, він знає, що поразка України підірве довіру виборців до нього. Ймовірно, і тиск поміркованих республіканців посилився після масштабної атаки Ірану на Ізраїль, яка сталася в суботу. 

Але поточна ситуація не означає, що виділення допомоги Україні майже сталося. Навіть сам Трамп, якому задали питання про те, чи підтримав би він Джонсона на тлі вотума про недовіру, ухилився від конкретної відповіді, кинувши: “Побачимо”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *