Російські гібридні атаки: від кіберзлочинів до маніпуляцій релігією — загроза для НАТО

Російські гібридні атаки, включаючи кібератаки та підміну релігійних понять, становлять серйозну загрозу для країн НАТО та потребують негайної відповіді. Такої думки дійшли учасники дискусії в аналітичному центрі Атлантична рада. Вони обговорили різні прояви російської гібридної тактики та її небезпеку для східного флангу НАТО.

Балтійське море та російські провокації

Балтійські країни є важливим інтересом для Москви, оскільки вони є одними з небагатьох, хто готовий відповісти на російські провокації силою. Президент Росії Володимир Путін ймовірно використовуватиме гібридні операції в цьому регіоні, щоб “оцінити ефективність п’ятої статті”. Таку думку висловив Костянтин Еггерт, колишній керівник московського бюро російської служби BBC.

Він нагадав, що Росія регулярно глушить сигнал GPS над Балтійським морем, що ставить під загрозу навігаційну систему цивільних літаків. “Силової відповіді на це не було”, – зазначає Еггерт, тому варто очікувати подальших кібератак, зокрема спроб знерухомити банківські системи північних країн.

Реакція Заходу дуже потрібна, оскільки Росія, маніпулюючи GPS, ймовірно “перевіряє Захід” на рівень поваги до людського життя та толерантності до страждань, яких може зазнати суспільство у разі аварії цивільного літака через ці атаки.

Роль релігії в гібридній війні

Росія також використовує релігію як інструмент у своїй гібридній стратегії. Кремль застосовує релігію як ідеологію, схожу на колишній комунізм. Це спрямовано як на західну аудиторію, так і на Глобальний Південь, і “вбудовано” у російську пропаганду, щоб наголошувати на нібито традиційних цінностях. Це спосіб показати, що Росія має духовну перевагу навіть над іншими християнськими конфесіями, оскільки вона “зберегла свою віру” недоторканою, каже Еггерт.

Православна церква Росії все більше зосереджується на “святості війни” та “святості Росії”, звинувачуючи Захід у “моральному занепаді”. Ця ідеологія є сумішшю маніпуляцій історизмом, вузької моралі та міфу про “сакральність” війни і смерті, створюючи “казку про священну війну”.

Поразка як шлях до змін

Посол Естонії у США Крістіян Прікк зазначив, що лише поразка Росії може призвести до суттєвих змін у її ідеології, доводячи її неправомірність і негуманність. Росія намагається створити відчуття тривоги та незахищеності в постраждалих суспільствах, але за останні два роки їй стало складніше розділити альянс НАТО. Країни НАТО повинні переконатися, що їхня позиція адаптована до сьогоднішніх загроз з боку Росії.

Елізабет Броу додала, що країни НАТО могли б перейняти досвід шведського Агентства психологічного захисту, яке відстежує дезінформацію і захищає суспільство від гібридних атак з боку Росії. Агентство активізувало свою роботу напередодні повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *