Чи змінить позицію Угорщини щодо України новообраний Президент

В Угорщині сталась важлива подія – обрали нового Президента. Враховуючи непрості стосунки Угорщини і України, світова спільнота з великою увагою стежить за тим, що змінить ця переміна облич, чи буде це новим стартом або, навпаки, погіршить ситуацію. Що ж відомо про Томаша Шуйока, який тепер очолює Угорщину?

Швидкий фінал

Слід зазначити, що Президента в Угорщині обирають не так, як в Україні. Там це відбувається не безпосередньо волевиявленням народу, а опосередковано: представники Державних Зборів слухають представлення кандидата, а потім вони проводять голосування. Цього разу процедура проходила блискавично, і повʼязано це з відставкою попередньої Президентки Каталін Новак, що відбулася 10 лютого. Причиною став резонанс, який викликало її рішення помилувати засудженого педофіла. Суспільство різко засудило цю подію, після чого Новак і зреклася президентства.

Для того, щоб визначитись з новою кандидатурою, треба було 12 днів, тому вже 22 лютого лідер фракції “Фідес-Угорський громадянський союз” Мате Кочиш повідомив, що Томаша Шуйока висунуть на посаду Президента. Така блискавична швидкість розгортання подій звела всю підготовку до мінімуму:

  1. З однієї сторони, це позбавило суспільство від загострення суперечок і взаємного обливання брудом серед кандидатів, як це буває майже завжди.
  2. З іншої сторони, багато аналітиків вважають, що кандидат і його затвердження було підготовленим заздалегіть, і якщо враховувати корупційний клімат країни, така ймовірність не виключена.

Отже, від висунення до самих виборів пройшло чотири дні, і вже 26 лютого відбулося голосування. Як і завжди, воно відбувалося в таємному форматі, але результат відомий – кандидат отримав 134 голоси, і лише 5 осіб виступили проти.

Чого чекати

До виконання обовʼязків Томаш Шуйок приступить через тиждень – 5 березня, а до того обовʼязки буде виконувати чинний спікер парламенту Ласло Кевер.

Щодо новообраного Президента відомо те, що останні 8 років він був очільником Конституційного суду Угорщини – однієї з найбільш проблемних інституцій в республіці. Ще раніше 14 років працював почесним консулом в Австралії. 

А тепер головне питання: яких змін щодо України слід очікувати на фоні переобрання угорського Президента? Нажаль, майже ніяких. Це обумовлено його основними функціями:

  • виконання переважно церемоніальних обовʼязків;
  • відсторонений контроль виконання демократичних норм в республіці (з якими тут справа погіршується з року в рік).

По суті, Президент Угорщини – це щось на кшталт Монарха Великої Британії, який на політику практично не впливає. Його місія – бути символом єдності нації. Безпосередня влада в Угорщині зосереджена в уряді, а особливо – в руках премʼєр-міністра. Зараз цією особою є Віктор Орбан, який полишати посаду не збирається.

Президент же обирається парламентом на термін пʼять років, і йому заборонено обіймати посаду більше, ніж двічі разів поспіль. Але якщо врахувати вік Томаша Шуйока (йому зараз 67 років), можна зрозуміти, що про третій термін, скоріш за все, в його разі не йшлося б.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *