Чоловіки чи жінка: хто стане наступним генсекретарем НАТО

Перелік персон, які можуть замінити на посту голову НАТО Столтенберга, постійно розширюється. Безперечним фаворитом донедавна вважався Марк Рютте з Голландії, але нещодавно до нього доєднався Клаус Йоганніс з Румунії. Також відомо, що на пост може претендувати естонка Кая Каллас. Чим закінчаться ці перегони?

Американські симпатії

Перше, що можна зауважити: американські високопосадовці виявляють симпатію до Марка Рютте. Після дебатів з приводу трансатлантичним питань, де голландець залишив Трампа далеко позаду, американський Президент заявив, що чоловік йому однозначно подобається. Джо Байден теж про нього сказав, що це – один із найсильніших союзників і великий друг. 

З 2010 року до цього моменту Рютте головує в уряді Гааги, і його шанси стати генсекретарем НАТО є найвищими. Одна з причин – підтримка кандидата американцями, адже така важлива посада не призначається без їх схвалення. Крім того, його підтримують і Велика Британія, Німеччина і Франція. 

Чудово, якщо у генсекретаря і Президента США нормальні особисті стосунки. Але декотрі аналітики вважають, що Рютте зарано розслаблятися. 

Румунія виходить на сцену

Тиждень тому офіційні джерела підтвердили, що свою кандидатуру на пост очільника НАТО надав румунський Президент Клаус Йоганніс. І хоч офіційно кандидатура ще не оголошена, це лише справа часу. 

Румунія – країна, яка завжда зверталась із закликами в НАТО, але з початком великої війни в Україні це стало гучніше і чіткіше. Вся Східна Європа, а особливо колишні сателіти СРСР, усвідомлюють великі ризики з боку Росії. Тому Румунія на оборонний бюджет витрачає більше, ніж середній показник, а саме – 2,5% ВВП. 

Думати, що Йоганніс сильно програє голландцю, не варто, адже ті країни, які в напружених стосунках з Нідерландами, його підтримають. Це Угорщина, Туреччина, яка мала суперечки з Нідерландами через виступи турецьких політиків, Болгарія, проти якої Рютте наклав вето щодо вступу в Шенген, та ін. При цьому румунський кандидат є представником німецької меншини і має хороші звʼязки в Європі, особливо в Німеччині. 

Але для перемоги Йоганнісу треба зробити з прихильників голландця своїх прихильників. Олаф Шольц вважає його досвідченим політиком в питаннях безпеки і неабияким дипломатом. Подібні компліменти він отримує також з Лондона і Парижа.  Також має репутацію чесного брокера і підтримує Україну. Але йому є на чому зіграти: Нідерланди не досягли 2%, як вимагається від країн НАТО. Минулого року цей показник становив 1,7% ВВП. З огляду на це голландець першим пообіцяв надати Києву винищувачі F-16.  

Леді К

Остання кандидатка – Кая Каллас з Естонії. В разі обрання вона стала б першою жінкою і першою східноєвропейкою на цій посаді. Вона неодноразово заявляла про імперські амбіції Путіна і необхідність підтримки України. В колах безпеки вона користується великою підтримкою, але на рівні глав держав і урядів поступається. При цьому Естонія є взірцем НАТО, адже їх оборонний бюджет – 3,2% ВВП. Відлякувати європейців може лише явна опозиція кандидатки до Росії. 

Остаточно рішення про те, хто замінить Столтенберга, стане відомо в липні під час саміту, приуроченому 75 річниці Північноатлантичного Альянсу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *