Швеція заявила про можливість розміщення на її території ядерного арсеналу США: коли це відбудеться

Війна, яку розвʼязала Росія проти України, принесла безповоротні зміни в безпековій схемі світу, і зміни ці продовжують відбуватися. До цього моменту ядерною зброєю володіли лише три країни НАТО, але, здається, нарощування ядерного потенціалу вже нічим не зупинити. Так, Швеція теж заявила про різкі зміни в цій сфері.

Умови змінилися

Підхід уряду до розміщення ядерного озброєння США на швецькій землі змінився від однозначного несприйняття до повної готовності взяти в цьому участь. Так відбудеться в тому разі, якщо Росія розпочне війну з країнами НАТО. Про це в інтервʼю розповів Премʼєр-міністр королівства Ульф Крістерссон. Він пояснив, що за мирних умов в такому рішучому кроці немає потреби, але, якщо врахувати, що найгірший сценарій зараз має всі шанси на втілення, то і думати про такі важливі речі змушені завчасно. За умови нападу Росії демократичні країни Європи мають бути готовими до повномасштабного захисту свого існування і життів своїх громадян. 

Крістенссон повідомив, що перспектива війни на її території вже розглядається, і в такому разі всі натівські країни отримали б велику користь від так званої “ядерної парасольки”. Вона повинна існувати доти, доки Росія має на озброєнні ядерний арсенал і активно погрожує ним світові. Політик наголосив на тому, що рішення про розміщення на своїх територіях ядерної зброї приймається саме їх стороною, а не США, тому фінальне слово залежить саме від Швеції. 

Політичний покер

Премʼєр-міністр виказав сподівання, що ситуація, про яку він говорить, не виникне. Також треба памʼятати, що уряд вже попіклувався про запобігання найгіршому сценарію і тому, щоб Швеція стала мішенню для російської армії. Саме це і було метою членства в НАТО.

Ульф Крістерссон підкреслює, що в тому разі, якби Україну вчасно прийняли в НАТО, Росія не вдалася б до нападу на її території. Подібні фрази болісно сприймаються українцями, адже вони дуже домагалися членства в Північноатлантичному альянсі і неодноразово отримували відмову. Дехто вважає: НАТО саме тому і відмовляло Києву, що мета блоку – не захистити свої країни від реальної загрози, а лише створити ілюзію такої можливості. За умови нападу на Україну як на члена НАТО ця примарна ілюзія була б зруйнована вщент, що не входить в інтереси більшості членів альянсу. Тобто його функція – бути інструментом такого собі блефу в політичному “покері” між Сходом і Заходом. А Україна – карта,  яку вирішили розіграти одночасно обидві сторони. Та поки що позитивного в цьому мало для них обох. 

Розприділення “ядерної парасольки”

Але повернемось до Швеції. Ще на початку 2024 року її влада закликала шведів серйозно поставитись до підготовки до можливої війни з Росією. Крім полеміки було прийнято й конкретні кроки: 

  • Оборонний бюджет королівство збільшило на 28%. Це не лише забезпечить поточного року 11 млрд доларів на військові витрати країни, але й дозволить сягнути обовʼязкових 2% ВВП, які вимагає членство в НАТО. 
  • Прийнято рішення про укріплення електроенергетичної системи, яка, як показав досвід України, є обʼєктом атак росіян.

Ці кроки дозволять продемонструвати РФ, що в разі нападу тут реально готуються дати відсіч.

Нагадаємо, що нещодавно про готовність розмістити на своїх територіях ядерну зброю, заявив Президент Польщі Анджей Дуда. Мета цього – укріпити східний фланг НАТО, який розташований найближче до основного противника – Росії. Він пояснив свою позицію підвищеною мілітаризацією Калінінградської області, які безпосередньо межує з Польщею, а також переміщенням частини російського ядерного арсеналу на територію Білорусі.

На даний момент ядерною зброєю володіють три члени НАТО:

  • США;
  • Велика Британія;
  • Франція. 

При цьому на своїх територіях розміщують її пʼять інших членів Альянсу:

  • Бельгія;
  • Німеччина;
  • Італія;
  • Нідерланди;
  • Туреччина.

Вони роблять це в рамках угоди з Вашингтоном Nuclear sharing.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *