Що очікувати від Саміту миру в Швейцарії

На швейцарському Саміту миру, мабуть, росіяни та союзники росіян не будуть представлені. Але чим відрізнятиметься порядок денний в Швейцарії? Наскільки будуть готові європейці захищати свою незалежність та суверенітет у разі загрози, адже росіяни надзвичайно сильно погрожують країнам Балтії та Центральній Європі?

По-перше, виходячи з досвіду посередництва в конфліктах на Східній Європі, таких як Абхазія, Південна Осетія та Нагірний Карабах, швейцарці постійно прагнуть відігравати певну роль у таких ситуаціях.

Вони сприймають себе як високоефективних посередників, що часто виявляється правдою. Тому я не вважаю, що є підстави для хвилювань щодо того, що швейцарці скликають європейських та американських посадовців. Це не обов’язково означає пом’якшення позиції Європи стосовно вторгнення Росії в Україну.

Ключові лідери Європи, такі як Еммануель Макрон, Олаф Шольц, Джорджа Мелоні, повністю віддані підтримці України у її боротьбі проти Росії. Оцінюючи рівень допомоги, яка надається Україні, варто зазначити, що Велика Британія та Німеччина посідають друге та третє місця відповідно. Їхні зобов’язання залишаються непохитними. Серед європейського керівництва існує спільне розуміння потенційної загрози для країн Балтії з боку Росії, якщо сили стримування НАТО вважатимуться слабкими, про що ми уже говорили.

Кілька років тому в аналітичному центрі в Талліні працювала група європейських аналітиків. Вони детально розбирали питання розвитку подій в найближчі роки. Найбільше їх турбувала можливість повторення дій Путіна після вторгнення Росії в Україну в 2014 році. Тоді побоювалися подібного вторгнення в Східну Латвію або Естонію, за аналогією з Кримом і Донбасом, з військовою операцією “зелених чоловічків”, яку б заперечували, поки не стало занадто пізно. Це потенційно поставило б НАТО перед вибором ядерного конфлікту з Росією чи прийняттям російського контролю над менш значною територією.

Спочатку багато європейців заперечували цей сценарій, а тепер вони його визнають як реальну загрозу. Росте розуміння необхідності продемонструвати Росії, що НАТО залишається єдиною і сильною організацією, готовою захистити свою територію від будь-якої російської агресії. Тому цього разу на Саміті миру в Швейцарії будуть підніматися саме глобальні питання, і центральною точкою буде не лише те, як завершити конфлікт в Україні, а і як забезпечити її становлення після цього, бо ця надважка задача – теж запорука безпеки в Європі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *