Європа почала вимирати: чи вдасться зупинити цей процес

Таких показників за мирних часів Європа ще не бачила. Можна обманювати себе, але якщо тенденція почалася, то вона буде посилюватися, про що скаже будь-який демограф. Що ж призвело до такої картини і чи стане вона справжньою катастрофою? (спойлер: сама по собі проблема не зникне).

Вони попереджали, але їх не почули

2024 рік може стати важливим поворотним моментом для Європейського Союзу, оскільки, за прогнозами ООН, населення, яке наразі складає 448 мільйонів осіб, почало скорочуватися. Це безпрецедентне для мирного часу скорочення, ймовірно, триватиме.

У 2022 році населення ЄС тимчасово зросло після дворічного спаду, викликаного пандемією, завдяки напливу біженців з України. Євростат прогнозував, що населення досягне піку у 453 мільйони в 2026 році. Проте, показники за 2023 рік виявилися нижчими за очікувані, оскільки рівень народжуваності в ЄС впав до рівня, який Євростат не прогнозував ще два десятиліття. Це свідчить про те, що піку може не бути до 2026 року.

Демографічні зміни настають раніше

Стає очевидним, що давно передбачувана демографічна зміна в ЄС відбувається раніше, ніж очікували багато експертів. Імміграція історично допомагала підтримувати чисельність населення, а збільшення участі іммігрантів і жінок у робочій силі компенсувало зменшення працездатного населення. Але цих заходів стає недостатньо.

Рівень народжуваності в багатьох з 27 країн ЄС залишався надзвичайно низьким протягом десятиліть. Зменшення найбільш продуктивної частини населення створює додатковий тиск на державні фінанси, що впливає на економічні перспективи та геополітичне становище. У зв’язку з цим ЄС став полігоном для випробування пронатальних політик, більшість з яких поки що не змогли ефективно зупинити спад народжуваності. Водночас, збільшення імміграції залишається політично чутливим питанням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *