В грудні комісія ЄС планує провести саміт, на якому будуть ухвалені позитивні рішення про початок переговорів щодо вступу України в Євросоюз. Президент Євроради одразу попередив про складнощі і проблеми, які виникнуть під час обговорення.
Український оптимізм
Паралельно з цією заявою Президент України Зеленський звернувся до єврокомісарів і до свого народу, підкреслюючи, як швидко і ефективно реагує держава на зауваження, щоб стати членом ЄС. Він сказав, що український уряд продемонстрував свою здатність до позитивних змін навіть у виключних умовах війни, і це все – не припиняючи боронити свободу всієї Європи.
Із звернення Зеленського зрозуміло: влада впевнена в позитивному фіналі і має певні очікування вже найближчим часом.
Сторонній погляд
Президент Європейської ради Шарль Мішель більш обережний, він підкреслює: процес буде непростим. Попри його впевненість в необхідності позитивного рішення, ще не всі члени-держави дивляться на майбутнє України одностайно. Звичайно, питання не в риториці і переконаннях. Головне – це звіт Комісії, в якому враховані всі “за” і “проти”, але існують ще і політичні впливи, які не можна ігнорувати.
Саме тому Шарль Мішель говорить лише про ймовірність позитивного результату, а не про факт, що вже здійснився.
Спірні питання
Головне, через що виникають дискусії, вкладається в дві категорії:
- Сигнал Кремлю. Це стає все актуальнішим, особливо з огляду на те, що фінансова підтримка України з боку США поступово зменшується. Позитивне рішення стане для Москви символом, що ведучу роль у підтримці української держави тепер на себе візьме ЄС, який не збирається відмовлятися від нового члена. Саме тому політичні партнери РФ будуть проти членства України.
- Фінансові питання. Під час саміту планується перегляд бюджету Євросоюзу, який здійснюють раз на чотири роки. Зараз в ньому буде 50 додаткових мільярдів євро для допомоги Україні. На фоні економічної кризи в Європі таке рішення викличе невдоволення і дебати.
Також спеціалісти зазначають, що початок перемовин про членство України теоретично можуть відкласти на пізніший термін. Якщо так станеться, це буде негативним сигналом про неготовність лідерів ЄС.
І такі дзвіночки вже є. Наприклад, Угорщина повідомила, що виступатиме проти членства України. Це не сюрприз, враховуючи останні тенденції зовнішньої політики Будапешту. Пропрацювати це питання заздалегідь – задача Києва і євролідерів, а чи вдасться це зробити, покажуть найближчі місяці.