Шатдаун в США мав наступити 1 жовтня о 00:01, і лише коли почалась остання година до цього моменту, Президент Байден підписав проект. Проте, проблема так і не вирішена, вона лише відтермінована на 45 днів. Підписання відбулося за умови, що фінансування на підтримку України в ньому наразі немає. Що це означає і як відобразиться на перебігу війни, читайте далі.
Не все пропало
Українські посадовці з усіх сил запевняють: все нормально, ми і без цього не пропадемо. Пояснюють це тим, що та зброя, яка виділена раніше, і далі буде надаватися Києву. Більш того: фінансування, яке виділялося в попередньому бюджеті, було перехідним. Це означає, що залишки від минулого періоду будуть використовуватися надалі.
Зараз залишки становлять:
- 1,6 млрд доларів на оборонну допомогу;
- 1,2 млрд доларів прямої бюджетної допомоги;
- кошти на різні програми, як от енергетична, соціальна та ін.
Але у відповідь на такі оптимістичні заяви одразу виникає кілька питань:
- Чому це фінансування не було використано в повному обсязі за минулий період? Відомо, що в ЗСУ є жахливий дефіцит критично необхідного типу озброєння, а те, що його надають не одночасно, а розтягнуто в часі, – негативний фактор.
- Що буде після того, як і раніше виділені резерви вичерпаються?
Оптимізм видається показним, але українським посадовцям нічого не залишається, як шукати в цій ситуації нехай не плюси, але хоча б якомога менше мінусів.
Що кажуть американці
Поточна ситуація стала протистоянням двох філософій американців:
- Демократія і свобода світу – головний пріоритет для політики США, тому допомога українцям – справа честі.
- Прийшов час сконцентруватися на власному добробуті і розвитку всередині країни.
Саме цими точками зору зараз активно маніпулюють політики в Конгресі. В обох партіях і в обох палатах є ті, хто вважає, що Україну треба підтримувати і в рамках наступного бюджету. Проте, їх кількість не становить більшості, яка потрібна, щоб прийняти такий бюджет без проблем.
Наступний раунд – в листопаді
За 1 годину до настання 1 жовтня було ухвалено тимчасовий бюджет. Він діятиме 45 діб, тобто, до 17 листопада. До цього часу мусять розробити і затвердити постійний бюджет.
Це означає, що українські дипломати мусять до 17 листопада вмикнути діяльність на повну, щоб змінити ситуацію на свою користь. Протистояння буде серйозним, бо і російська дипломатія намагатиметься вплинути на результат. Те, що до 1 жовтня підтримку Україні не затвердили, вже прекрасний показник і дзвіночок про те, що для Кремля перспективи покращуються. Хто зможе бути переконливішим, дізнаємося вже до кінця осені.