Транспортні компанії повідомляють, що доставка одного контейнера з Китаю в Європу тепер коштує в чотири рази дорожче, ніж на кінець минулого року. Як відобразиться це на економіці, на товарах з AliExpress і яким чином від цього виграє Росія, читайте далі в статті.
“Навпростець” вже неактуально
Причина таких неприємних змін в транспортуванні повʼязана з нападами єменських хуситів. Через це кораблі мусять прямувати з Китаю в Європу обхідним шляхом, уникаючи стандартного маршруту через Червоне море.
Детальну інформацію з цього приводу надала нідерландська бізнес-асоціація Evofenedex, яка безпосередньо займається логістикою. Вони наводять конкретні цифри: наприкінці минулого року вартість доставки контейнера коштувала 1 тис доларів, а в січні вона виросла до 4 тис. В кошторис входить не лише пальне і зарплата персоналу, який здійснює доставку, але і додаткові витрати на страхування. Цей параметр залежить від кількості днів доставки і від ризиків, які з цим повʼязані.
Задачка з зірочкою
А до чого ж тут Росія? Справа в тому, що альтернативним маршрутом взамін доставки Суецьким каналом є Транскаспійський міжнародний транспортний маршрут (Схід-Захід). Він пролягає через такі країни і акваторії:
- Казахстан;
- Каспійське море;
- Азербайджан;
- Грузія;
- Туреччина;
- Чорне море.
За зупинки суден в портах стягуються обовʼязкові платежі, а основний транспортний канал з Китаю в Європу – це велетенські суми, які стікаються в бюджети країн, через які проходить маршрут. Транспортний коридор через Росію вже минулого року став більш завантаженим. А якщо порівнювати дані за 2022 і 2023 рік, то переправка вантажів Транскаспійським міжнародним транспортним маршрутом зросла на 86%.
Заплатить покупець
Звичайно, ці кошти повинен хтось оплатити, бо в мінус не працюватиме ні виробник товару чи постачальник сировини, ні продавець. Найпростіше це пояснити якраз на схемі безкоштовної доставки товарів з AliExpress. Безкоштовна доставка – саме той параметр, який дозволяє платформі робити своїми покупцями мільйони людей по всьому світу, тому від цього формату відмовлятися не стануть. Просто різниця в ціні буде закладена у вартість товару, щоб ілюзія безкоштовної доставки залишилась.
Це дуже примітивна схема, але вона дає вичерпне розуміння того, що відбудеться найближчим часом з економікою багатьох регіонів, які широко використовують доставку з Китаю, і хто зрештою заплатить за це.